Restauracja - zdj. ilustracyjne

i

Autor: pixabay

Z miasta

Ile barów i restauracji jest w Warszawie? W dwóch dzielnicach zdecydowanie najmniej

2025-01-06 10:24

Warszawa jako stolica kraju słynie z bogatej oferty gastronomicznej i rozrywkowej. Jednak - jak pokazuje najnowszy raport przygotowany na ten temat przez władze miasta - przepaść pomiędzy niektórymi dzielnicami jest w tym zakresie naprawdę ogromna. Gdzie w Warszawie barów i restauracji jest najwięcej, a gdzie najmniej?

Gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej obiektów gastronomicznych w Warszawie?

Miasto podzieliło się raportem „Stan i kierunki warszawskiego rynku gastronomicznego w kontekście turystyki kulinarnej wraz z rekomendacjami", w którym znajdujemy opracowane dane statystyczne za rok 2023. Co z nich wynika? W Warszawie jest ponad 7500 lokali gastronomicznych różnego typu.

To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale dzielnicą, która wyraźnie przoduje w ilości obiektów gastronomicznych jest warszawskie Śródmieście. Znajdziemy tu aż 2153 takie obiekty.

Później jest długo, długo nic, aż wreszcie z wynikiem 995 obiektów na drugim miejscu rankingu melduje się Mokotów. Zbliżony jest wynik Woli, która może się pochwalić 927 obiektami. Co ciekawe, wynikiem powyżej 500 lokali może się pochwalić w stolicy również Praga-Południe. Jest tu 658 lokali.

A gdzie tego typu miejsc znajdziemy najmniej? Stawkę zamykają dwie ościenne, wschodnie dzielnice miasta, czyli Wesoła i Rembertów. Zaskakiwać może jedynie skala - na terenie pierwszej dzielnicy znajduje się 73, a drugiej jedynie 55 lokali.

Restauracje czy bary? Czego jest więcej w Warszawie?

Według danych zebranych przez magistrat w Warszawie (za rok 2022) najwięcej w stolicy Polski jest barów. To one dominują w krajobrazie gastronomicznym, odpowiadając aż za 34% wszystkich lokali. Drugie na liście są punkty gastronomiczne (28%), a dopiero trzecie miejsce mają pełnoprawne restauracje - 18%. Nieco tylko mniej jest stołówek, które stanowią 17% całości warszawskich obiektów gastronomicznych. 

W zdecydowanej większości tego typu miejsc pracuje maksymalnie od 9 osób - to aż 95% ogółu. Do 50 osób znajduje zatrudnienie w zaledwie 5% warszawskich lokali gastronomicznych.

Jak wynika z danych, w Warszawie łatwiej jest się napić alkoholu niż zjeść obiad w klasycznej restauracji.

Z danych wynika również, że liczba nowych obiektów gastronomicznych pojawiających się na mapie stolicy stale rośnie (wyjątkiem były pandemiczne lata 2020-2021), co sprawia, że rynek jest już mocno nasycony tego rodzaju usługami. Pomimo to wciąż pojawiają się kolejni chętni, którzy próbują wpisać się w gastronomiczny krajobraz Warszawy.

Największe atrakcje Warszawy - zobacz galerię:

W PRL-u była dumą Warszawy. Kultowa restauracja popada w coraz większą ruinę!