Jagodzianki cieszą się ogromną popularnością, od kilku lat powstają rankingi miejsc, w których zjemy najlepszą drożdżówkę z jagodami. W trakcie jagodziankowego sezonu będę aktualizować listę miejsc i podzielę się wrażeniami smakowymi. Oto kilka miejsc, które odwiedziłam, żeby sprawdzić, ile kosztują takie drożdżówki i jak to się ma do smaku i jakości produktu.
Jagodzianki w Warszawie. Ile kosztują?
W ramach mojej jagodziankowej wycieczki wybrałam się do kilku miejsc, by porównać drożdżówki i ceny:
- Jagodzianki u Magdy Gessler "Słodki Słony"
- Jagodzianki w cukierni "OSOM"
- Jagodzianki z kremem waniliowym w cukierni "Panna"
- Jagodzianka w piekarni "Galeria wypieków"
- Jagodzianka w piekarni "Putka"
Ceny i wygląd drożdżówek przedstawiamy w galerii zdjęć.
Z czego wynika cena jagodzianek?
Wiele osób jest zaskoczonych tym, że ceny jagodzianek w rzemieślniczych cukierniach są tak wysokie. Na taką cenę wpływa kilka czynników, o których warto pamiętać:
- rzemieślnicze jagodzianki ważą od 150 g do nawet 300 g za sztukę (w sieciowych cukierniach ważą około 90-100g),
- ceny jagód nie należą do najniższych, obecnie za kilogram tych owoców zapłacimy od 38 zł do 60 zł,
- Rzemieślnicze cukiernie stawiają na produkty wyższej jakości, które zazwyczaj są droższe (jajka "1" lub "0", prawdziwe masło),
- zanim jagody trafią do drożdżówek, najczęściej przechodzą selekcję. Zakupione owoce są przebierane ręcznie przez pracowników, co wymaga dodatkowych godzin pracy, dokładności i skrupulatności. Chodzi o to, aby do bułki trafiły najładniejsze jagody, bez listków, patyków czy małych owadów.
- w rzemieślniczych piekarniach i cukierniach sezon jagodziankowy wiąże się z ogromem pracy i nadgodzinami, co również wpływa na cenę produktów.
- kupując droższą jagodziankę rzeczywiście czuć różnice w smaku i jakości, a szczególnie w ilości jagód.
Moim zdaniem warto kupić jagodziankę w rzemieślniczym miejscu, gdyż cena jest adekwatna do kosztów produkcji i wkładu pracowników.