Pierwsza komunia

i

Autor: Shutterstock Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsza komunia

Ile kosztuje obiad komunijny w Warszawie? Drogo, jak na weselu…

2023-05-12 21:21

Odkąd w Polsce zapanowała drożyzna, ludziom żyje się ciężko. Nawet wesołe okazje do świętowania okraszone są gigantycznymi wydatkami. Ile kosztuje przeciętny obiad komunijny dla całej rodziny w Warszawie? Czy nawet Pierwsza Komunia staje się powoli tak kosztowna, jak wesele?

Pierwsza Komunia Święta to rodzinne wydarzenie

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu rodziny ze względu na jej religijne znaczenie oraz społeczną tradycję. Z kościelnego punktu widzenia jest to uroczystość, podczas której dziecko po raz pierwszy otrzymuje sakrament Eucharystii, czyli przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa.

Sakrament ten jest bardzo ważny dla katolików i symbolizuje bliską relację z Bogiem oraz wejście w pełnię życia chrześcijańskiego. Dlatego dla wielu rodzin jest to wydarzenie, które związane jest z głębokim przeżyciem duchowym oraz modlitwą. Jednak nie samą duchowością człowiek żyje, dlatego niemal każdy chce po kościelnej uroczystości ugościć swoją rodzinę.

Czytaj także: Makijaż na Pierwszą Komunię Świętą dla dziewczynki. Nowa moda czy koniec świata?

To cudowna okazja do tego, by przyjmujące Pierwszą Komunię dziecko poczuło, że znajduje się w centrum rodzinnej uwagi. Jest to również dobry moment na wzniesienie życia rodzinnego na wyższy poziom. Problem jednak w tym, że jednocześnie oznacza to kolejne, duże wydatki. Tymczasem już samo przygotowanie do kościelnej uroczystości do tanich nie należy.

Ile kosztuje obiad komunijny w Warszawie? Opcje na mieście

Próżno szukać w warszawskich restauracjach usługi "obiad komunijny", ale zawsze można porozmawiać z obsługą i zarezerwować stolik lub nawet salę. Nie jest to tak popularna usługa, jak wesele, ale w dużych miasta trend ten jest mimo wszystko dobrze znany, więc nie zaskoczymy takim pytaniem pracowników lub właścicieli lokalu.

Koszt obiadu komunijnego w Warszawie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

  • ilość zaproszonych osób,
  • rodzaj menu,
  • wybrane miejsce itp. 

Ceny zaczynają się od około 50 złotych za osobę, ale mogą być również wyższe, szczególnie w przypadku bardziej ekskluzywnych opcji lub większej liczby dań. W bardziej popularnych lokacjach 100-150 złotych za tzn. talerzyk to kwota powszechna. Cena nie jest jednak stała i ustalana bywa na indywidualnej konsultacji. Zazwyczaj dzieje się to za pośrednictwem kontaktu mailowego - tak działa np. Qchnia Artystyczna usytuowana blisko Łazienek Królewskich.

Czytaj także: Mądre prezenty na komunię. Co ofiarować dzieciom?

- Chcieliśmy wyprawić większy obiad na mieście, ale koszty nas przerosły. Jeśli zaprosimy dziadków, rodziców chrzestnych i nasze rodzeństwo, to koszt takiego obiadu okazuje się zawrotny. Postawiliśmy na jak najmniejszą liczbę gości i naszą ulubioną, sprawdzoną, osiedlową knajpkę. Córka się ekscytuje, a my nie pójdziemy z torbami - mówi nam mama komunijnej dziewczynki z Białołęki, która pragnie zachować anonimowość.

Ostatecznie możemy się zdać na catering z dowozem - ich ceny również wahają się od około 50-60 złotych za osobę, ale mogą być również znacznie wyższe w przypadku bardziej luksusowych opcji. Zdecydowanie droższe będą te, które sygnowane są znanym nazwiskiem, np. Magdy Gessler.

Cena "za talerzyk" w restauracjach waha się więc nawet od 50 do nawet 300 złotych od osoby. Zaczyna to przypominać ceny z ofert weselnych. Koszty w czasach kryzysu są nieuniknione.

Ile kosztuje obiad komunijny wyprawiany w domu?

Nikt nie musi jednak wyprawiać dziecku komunii w lokalu. Najbliższe sercu osoby możemy zawsze zaprosić na domowy obiad, który jednak trzeba jeszcze przygotować, a więc w koszty musimy wliczyć nasz nakład pracy.

Z uwagi na inflację i wysokie ceny w sklepach, ogólny koszt tak przygotowanego posiłku może ostatecznie osiągnąć podobny poziom do tych wyprawianych w lokalu lub przygotowanych przez kucharzy z firmy cateringowej. Przy kasie w supermarkecie musimy się szykować na zapłacenie m.in. 500 złotych, jeśli chcemy, by dobrego jedzenia starczyło dla wszystkich naszych gości.

Bez wątpienia ugoszczenie rodziny po Pierwszej Komunii to nie lada wyczyn. Od rodziców będzie on wymagał i czasu i pieniędzy, ale czasem warto się na to zdecydować dla wspomnień, które później będzie można pielęgnować przez całe swoje życie.

Zobacz zdjęcia: Najbardziej luksusowy apartament w Polsce znajduje się w Warszawie

Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?