pieniądze

i

Autor: Pixabay

Finanse

Emeryt w Warszawie dostaje ponad 40 tys. zł. Wiemy, ile lat musiał przepracować

2024-05-23 15:22

Najwyższa emerytura w Warszawie robi ogromne wrażenie. Jeden z mieszkańców stolicy otrzymuje bowiem ponad 40 tys. zł. Ile lat musiał przepracować, by dziś pobierać tak wysokie świadczenie?

Najwyższe emerytury w Polsce

Rekordzista, który otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce, mieszka w woj. śląskim. Mężczyzna przepracował ponad 67 lat, a na świadczenie przeszedł w wieku 86 lat. Jego emeryturę, wynoszącą ponad 40 tys. zł, wypłaca ZUS Oddział w Zabrzu.

- Jeszcze tylko jeden oddział ZUS w Polsce, a konkretnie I Oddział ZUS w Warszawie, przekazuje świadczenia przekraczające 40 tys. zł. Nie brakuje jednak osób, których emerytura sięga kwoty 20, a nawet 30 tys. zł. Można zauważyć, że najwyższe emerytury pobierają mężczyźni. Nie oznacza to jednak, iż panie nie pobierają tak wysokich świadczeń jak panowie. ZUS Oddział w Bydgoszczy wypłaca najwyższą emeryturę kobiecie, ponad 37 tys. zł - przekazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. 

Jak dodał, przeciętna emerytura brutto wypłacana obecnie w kraju wynosi blisko 4 tys. zł miesięcznie.

Najwyższa emerytura w Warszawie - ile wynosi i kto ją dostaje?

Najwyższą emeryturę w Warszawie otrzymuje mężczyzna, który przepracował 59 lat i przeszedł na świadczenie w wieku 85 lat. Na jego konto wpływa ponad 40 tys. zł.

- To druga co do wysokości emerytura wypłacana w Polsce. III Oddział ZUS w Warszawie również wypłaca bardzo wysoką emeryturę, ponad 35,2 tys. zł. Pobiera ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 76 lat i udowodnił ponad 57 lat stażu pracy. Równie wysoką emeryturę, bo ponad 27 tys. zł otrzymuje klient II Oddziału ZUS w Warszawie - wyliczył Ściwiarski.

Najniższa emerytura w Warszawie - ile wynosi?

Rzecznik mazowieckiego ZUS-u ujawnił również, ile wynosi najniższa wypłacana w Warszawie emerytura. Świadczenie w wysokości 3 groszy za jeden dzień pracy wypłaca III oddział w stolicy. Takie samo świadczenie otrzymuje również mieszkaniec Szczecina. Najniższa emerytura w Polsce - 2 grosze - wypłacana jest przez oddział ZUS w Biłgoraju kobiecie, która także przepracowała tylko jeden dzień.

Co zrobić, by mieć wysoką emeryturę?

Jak podkreślił Ściwiarski, na wysokość emerytury wpływają przede wszystkim długość udokumentowanej pracy oraz zarobki. - Każdy z nas sam wybiera moment przejścia na emeryturę. Decyzję tę warto dobrze przemyśleć, pamiętając o tym, iż im dłużej będziemy pracować przed przejściem na zasłużony odpoczynek zawodowy, tym więcej odprowadzimy składek i świadczenie będzie wyższe. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę powoduje, iż statystyczne średnie dalsze trwanie życia przyjęte do wyliczenia emerytury jest coraz mniejsze. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę - wyjaśnił rzecznik.

Jak dodał, przed przejściem na emeryturę warto skontaktować się z doradcą emerytalnym. Pomoże on wybrać najkorzystniejszy moment zakończenia pracy zawodowej.

Tesle w Warszawie jako taksówki Bolt - zobacz zdjęcia:

Fotoradary jak żyła złota! Zarabiają gigantyczne pieniądze