Ilu powstańców warszawskich żyje?
Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. Wzięło w nim udział około 50 tysięcy żołnierzy polskiego podziemia. Spośród tej liczby ok. 10 tys. walczących poniosło śmierć, a 6 tysięcy uznaje się za zaginionych. Z kolei ok. 20 tysięcy żołnierzy przeżyło powstanie, ale było rannych.
Obecnie, 80 lat po Powstaniu przy pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskaliśmy dostęp do danych na temat żyjących uczestników zrywu z 1944 roku. Zgodnie z tą informacją (która jest aktualna na koniec lipca 2024 roku) żyje obecnie już tylko 397 Powstańców, w tym 67 mieszka poza Polską.
Ze względów zdrowotnych nie wszyscy będą w stanie dotrzeć na okrągłą rocznicę Powstania. Z uwagi na zaawansowany wiek dawnych żołnierzy istnieje prawdopodobieństwo, że tegoroczne obchody to ostatnia okrągła rocznica z udziałem żyjących bohaterów. Tym bardziej ważne jest, aby kultywować pamięć o tym tragicznym, ale i bohaterskim wydarzeniu.
Powstanie Warszawskie - ile lat ma najstarszy żyjący uczestnik?
Zgodnie z danymi Muzeum Powstania Warszawskiego najstarszy, żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego to mieszkająca we Wrocławiu kobieta, która ma 106 lat.
Część z powstańców pozostaje pod opieką specjalnej placówki zlokalizowanej w Warszawie - jest to Dom Powstańców Warszawskich zlokalizowany na Woli, na ul. Nowolipie 22. Opiekuje się on ok. 140 osobami.
Wejścia do kanałów w powstaniu warszawskim. Galeria zdjęć - zobacz, jak te miejsca wyglądają obecnie: