Specjalne szkolenie dla kierowców warszawskich autobusów
W szkoleniu wzięło udział 22 doświadczonych kierowców, którzy na co dzień doszkalają młodszych kolegów, rozpoczynających dopiero pracę w MZA. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak pomagać osobom słabowidzącym oraz niewidomym, jakiego wsparcia potrzebują pasażerowie z niepełnosprawnością ruchu, a także z jakich dogodności w nowoczesnych autobusach można skorzystać, aby móc efektywniej działać.
- Przedstawiciele Fundacji Integracja opowiadali o swoich doświadczeniach z korzystania z komunikacji miejskiej, przekazali również wiele cennych wskazówek, które pomogą kierowcom odpowiednio reagować na widok pasażera z białą laską czy poruszającego się na wózku. Uczyli kierowców, w jaki sposób proponować pomoc i jak jej udzielać - przekazali przedstawiciele MZA.
Aby lepiej wczuć się w sytuację pasażerów z niepełnosprawnością, kierowcy mogli skorzystać z wózków aktywnych oraz opasek na oczy, lasek dla osób niewidomych i gogli symulujących wady wzroku.
Czytaj również: Dziennikarz oburzył się, że nie mógł zaparkować w centrum. Zaatakował rowerzystów
– Spotkałem się z bardzo dużą otwartością, empatią, z takim zwyczajnym ludzkim podejściem, które cenię sobie najbardziej. Kierowcy, którzy uczestniczyli w szkoleniu, dodali mi dużo chęci do dalszego działania. Widzę w tym ogromny sens. Nie było to zwykłe szkolenie. Była wymiana myśli, doświadczeń, chęć do ćwiczeń i zdobywania wiedzy. To był dobry dzień dla nas wszystkich. Ja też sporo się nauczyłem – podsumował Łukasz Bednarski, trener Fundacji Integracja.
– Mieliśmy kontakt z osobami z różnymi niepełnosprawnościami – ruchu, wzroku, słuchu, ale też sami mogliśmy zmierzyć się z tą problematyką, aby lepiej zrozumieć jakie potrzeby i trudności ma osoba, która jest niewidoma czy ma problem z przemieszczaniem się – stwierdził natomiast Aleksander Choromański, dyspozytor, kierowca MZA.
– Jest to bardzo potrzebne i dobrze by było, aby ta wiedza była przekazywana dalej, szerszemu gronu – dodał kolejny kierowca, Stefan Biernat.
Zobacz, jak wygląda budowa tramwaju do Wilanowa: