Izba Pamięci
Obiekt mieści się przy Cmentarzu Powstańców Warszawskich. Stąd mamy pomysł, by wykorzystać tę lokalizację do różnych opowieści.
- Będziemy przez historię tego cmentarza pokazywali m.in. konsekwencje wojny, będziemy rozmawiać choćby o wojnie jako źródle zła - mówił podczas pierwszych konsultacji kurator miejsca Michał Wójcik. - Ten cmentarz to dobre miejsce, by to prowadzić.
Oferta, nad którą pracuje Izba Pamięci, miałaby być dostępna dla każdego - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, nauczycieli czy policjantów.
- Policjanci dlatego, że chodzi nam o budowanie empatii, chcemy na przykład mówić o tym, jak wojna wpływa na uchodźców - mówił Michał Wójcik. - Wszak już wojnę niejedną przeszliśmy, a teraz mamy wielu uchodźców.
Konsultacje społeczne
Obecnie trwają konsultacje społeczne. W ich trakcie są omawiane m.in. propozycje tematów, które można poruszać w Izbie Pamięci. Są też propozycje organizacji wydarzeń.
- Chcielibyśmy zrobić tam cykl filmów, bo nie ma tam kina w pobliżu, przydałyby się też koncerty, bo tam jest piękna okolica - mówił Wójcik. - Chcemy też wyjść z izby na cmentarz i pokazać, kto tam jest pochowany. To wielu wybitnych warszawiaków, nie tylko powstańców, ale naukowców, artystów - wyliczał.
Mieszkańcy stolicy pozytywnie reagują na propozycje przedstawiane przez izbę. - Uważam, że potrzeba i takiego miejsca, i takich wydarzeń, bo trzeba pamiętać o naszych powstańcach i historii - mówi jedna z mieszkanek okolicy. - Kino brzmi interesująco, filmy dokumentalne bym obejrzał. Poszedłbym też na spacer po cmentarzu - mówi inny.
Kiedy i gdzie konsultacje?
Konsultacje odbędą się w dniach:
- 8 czerwca (środa), godz. 13-15, na Ulrychowie (start przy LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka”, ul. Garbińskiego 1),
- 12 czerwca (niedziela), godz. 14-18, podczas Wolskiego Korowodu w Parku im. Gen. J. Sowińskiego,
- 14 czerwca (wtorek), godz. 16-19, na ul. Sowińskiego w okolicach Izby Pamięci,
- 23 czerwca (czwartek), godz. 10-12, na Odolanach (start na skwerze przy Skrzyżowaniu ul. Sowińskiego i Jana Kazimierza).
- 7 czerwca (wtorek), godz.10-12, w MAL Kotłownia przy Jana Olbrachta 9a – dla osób starszych,
- 7 czerwca (wtorek), godz. 17–19, w siedzibie Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 28 – dla osób i organizacji społecznych zainteresowanych historią,
- 8 czerwca (środa), godz.17–19, spotkanie online dla nauczycielek i nauczycieli,
- 13 czerwca (poniedziałek) w godzinach szkolnych, w LO im. Batalionu „Zośka”, przy Garbińskiego 1 – dla młodzieży.
Opinie można też przesłać na maila [email protected] do 26 czerwca.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!