Skutkiem wybuchu powstania było zniszczenie większości zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy. 9 września zaminowano i wysadzono Zamek Królewski, 18 grudnia wysadzono w powietrze pałac Brühla, a 27 grudnia pałac Saski. Destrukcji uległ również pałac w Łazienkach Królewskich. To tylko część wszystkich zniszczeń dawnej Warszawy.
Tyle mogło kosztować Powstanie Warszawskie. Kwota zwala z nóg
Pierwszym, kto spróbował oszacować wartość strat zniszczonej Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego, był Wydział Strat Wojennych Zarządu Miejskiego. W nocie z 31 grudnia 1948 r. podał łączną kwotę w wysokości 15,8 mld dolarów. Szacunek nie obejmował jednak majątku państwowego oraz części utraconego dobytku ludności.
Bliższy oddaniu rzeczywistych wymiarów kosztów warszawskich zniszczeń był "Raport o stratach wojennych Warszawy" z 2004 roku. Dokument powstał na zlecenie ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego.
Jak wyliczył Business Insider na podstawie raportu z 2004 r., całość strat materialnych poniesionych przez miasto i jego mieszkańców w trakcie II wojny światowej oszacowano na 18,2 mld zł (według wartości złotówki z sierpnia 1939 r.), co przekłada się na kwotę ponad 45 mld dolarów. Po waloryzacji na stan aktualny i posłużeniu się obecnym kursem walutowym, kwota wynosiłaby 340 mld złotych.
Z kolei sam okres Powstania Warszawskiego i dalsze wyburzanie miasta przez Niemców po jego zakończeniu, dotyczyło łącznie zniszczenia około 55 proc. zabudowy miasta. Przekłada się to na kwotę blisko 200 mld złotych. Należy pamiętać, że pozostała część destrukcji miasta odbywała się już przed wybuchem Powstania.
Jakie starty osobowe poniosła Warszawa w czasie II wojny światowej?
Stolica Polski w sierpniu 1939 r. liczyła 1,3 mln mieszkańców. Po sześciu latach wojennych zmagań miasto prawie przestało istnieć, a liczba ludności zmalała do zaledwie 160 tys. (20 tys. lewobrzeżna część, 140 tys. część prawobrzeżna). Rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych przez ten czas wyniosła ok. 731 tys. ludzi.
Łącznie podczas Powstania Warszawskiego zginęło około 180 tys. mieszkańców miasta.
- Warszawa poniosła podczas II wojny światowej najwyższe procentowo straty spośród wszystkich miast europejskich. [...] Miasto po kataklizmie wojennym potrzebowało kilkunastu lat na swoją odbudowę, natomiast w wymiarze społecznym i kulturowym została zerwana ciągłość jego rozwoju - czytamy w raporcie z 2004 r.
Zobacz poniżej zdjęcia z obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego: