108 czujników w samej Warszawie!
Warszawa od lat prowadzi działania na rzecz poprawy jakości powietrza i rzetelnego informowania mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń. Jednym z ostatnich ważnych przedsięwzięć podjętych w tym celu był montaż 164 nowoczesnych czujników firmy Airly Public. 108 takich urządzeń rozlokowano w samej stolicy. Ponad połowę z nich zainstalowano przy placówkach edukacyjnych. Reszta monitoruje powietrze m.in. przy wybranych urzędach dzielnic i ciągach komunikacyjnych, przy Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej na ul. Rydzowej oraz przy Schronisku na Paluchu. Pozostałych 56 czujników trafiło do 17 gmin sąsiadujących z miastem. Wszystkie urządzenia będą informować o aktualnej jakości powietrza.
W tych gminach zamontowano urządzenia Airly Public
17 sąsiadujących z Warszawą gmin, w których zamontowano czujniki to: Halinów, Izabelin, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.
Polecany artykuł:
Jak działają nowe czujniki?
Czujniki mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.
Rafał Trzaskowski: "Zdrowie i jakość życia mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem"
Kilka słów na temat przedsięwzięcia powiedział Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy stwierdził, że czujniki zamontowane w mieście i okolicznych gminach składają się na jeden z największych systemów monitorowania powietrza w Europie. Podkreślił też wielką wagę zdrowia mieszkanek i mieszkańców stolicy:
Zdrowie i jakość życia mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem. Dlatego dbamy o poprawę jakości powietrza. Aby lepiej poznać źródła zanieczyszczeń i chronić mieszkańców, rozwijamy warszawski system monitoringu powietrza. Uruchomiliśmy już 2 precyzyjne stacje – na Pradze oraz w Śródmieściu. Teraz uzupełniamy system gęstą siecią małych czujników. Wspólnie z 17 gminami partnerskimi budujemy jeden z największych systemów w Europie. Czyste środowisko to lepsze warunki życia dla wszystkich warszawianek i warszawiaków.
Gdzie sprawdzić jakość powietrza w Warszawie?
Urządzenia kupiono w ramach projektu "Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup został sfinansowany w 80% ze środków unijnych. Dane ze wszystkich dotychczasowych stacji referencyjnych oraz ponad 160 nowych czujników można sprawdzić na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!