Świadczeniobiorcy powinni zgłaszać do ZUS-u każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem płatności swojego świadczenia. Niestety, opóźnienie może bezpośrednio wpłynąć na termin otrzymania pieniędzy.
ZUS ostrzega przed uciążliwym w skutkach błędem
- Bywa tak, że klienci składają dyspozycję zmiany danych zbyt późno, zaledwie kilka dni przed datą wypłaty emerytury lub renty. Dlatego przypominamy - zanim emeryt czy rencista zdecyduje się zamknąć dotychczasowy rachunek bankowy i otworzyć nowy, powinien upewnić się, czy ZUS zdąży dokonać zmiany od najbliższej wypłaty. W przeciwnym razie jego świadczenie trafi na nieczynne konto, bank zwróci je do ZUS-u, a senior będzie musiał dłużej poczekać na wypłatę świadczenia - przekazał Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Warto zaznaczyć, że zmiana danych jest naprawdę łatwa i zajmuje jedynie kilka minut. Osoby mieszkające w Polsce mogą zgłosić zmianę poprzez złożenie druku EZP - jest to możliwe w placówkach ZUS-u, ale również poprzez PUE ZUS czy wysłanie pisma pocztą.
Znalezisko na budowie metra w Warszawie - zobacz zdjęcia: