„JedzeNIEwyrzucaj”: Na warszawskich targach trwają zbiórki niesprzedanej żywności!

i

Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy „JedzeNIEwyrzucaj”: Na warszawskich targach trwają zbiórki niesprzedanej żywności!

„JedzeNIEwyrzucaj”: Na warszawskich targach trwają zbiórki niesprzedanej żywności! [MAPA JADŁODZIELNI]

2022-09-05 13:19

„JedzeNIEwyrzucaj” - pod tym hasłem odbywa się w Warszawie działania mające ograniczyć marnowanie żywności. To m.in. zbiórki niesprzedanych produktów na stołecznych targowiskach czy promocja jadłodzielni. Od początku kwietnia udało się już uratować 15 ton żywności!

Zbiórki żywności na targach

Kupcy przekazują produkty, które nie są już atrakcyjne dla klientów, ale dalej dobre do spożycia. Zbiórki prowadzone są na sześciu targowiskach:

  • Wolumen na Bielanach,
  • Tarbem na Bemowie,
  • przy Halach Mirowskich,
  • przy ul. Afrykańskiej i ul. Egipskiej na Pradze-Południe,
  • przy ul. Rembielińskiej na Targówku
  • oraz w Centrum Handlowym Szembeka na Pradze Południe.

W sierpniu udało się zebrać rekordowe 4651 kg produktów. Z tego najwięcej przy Halach Mirowskich  - 1561 kg. Dalej: 838 kg na Wolumenie, 716 przy pl. Szembeka, 644 na Rembielińskiej, 477 na Bemowie i 415 przy Egipskiej.

Czytaj także: Bank żywności wspiera również Ukraińców

Comiesięczne zestawienie pokazuje z kolei, że akcja „JedzeNIEwyrzucaj” zyskuje coraz większą popularność wśród kupców. W kwietniu udało się zebrać mniej niż tonę produktów, w maju ponad dwie tony, w czerwcu blisko trzy. A w lipcu i w sierpniu aż po 4,5 tony żywności.

W zbiórkach dominują krajowe, sezonowe warzywa i owoce. Ale pod Halami Mirowskimi zbieranych jest także sporo owoców importowanych, np. mango, awokado, banany, winogrona, jest to raczej rzadkością na innych targowiskach. Przekazywana jest również spora ilość tzw. zieleniny - koper i natka pietruszki. Na wiosnę było dużo botwiny, rzodkiewek i kalafiorów. W sierpniu zaś dominowały śliwki i ogórki gruntowe, pomidory i ziemniaki.

Przykładowo w ostatni weekend na Wolumenie udało się zebrać 64 kg śliwek i 47 kilo pomidorów. Na Bemowie – 24 kilo śliwek i 18 kg ogórków. Na pl. Szembeka – 31 kg marchwi i 30 kilo pomidorów.

– Ilość produktów, którą udało się zebrać na targowiskach pokazuje jak wielu kupców zaangażowało się w projekt. Mam nadzieję, że w Warszawie będzie się marnowało coraz mniej żywności. Cieszy nas również fakt, że projekt okazuje się realnym wsparciem dla osób potrzebujących. To wiele kilogramów dobra – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim Ratuszu.

Gdzie trafiają zebrane produkty?

Zebrana żywność przekazywana jest organizacjom pomocowym takim jak Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, OPS Bemowo, Splot Społeczny, Grupa Pomocne Bielany, czy też Dom Matki przy ul. Małego Rycerza.

- Dary z bazarków są dla nas ogromnym wsparciem. Przygotowujemy z nich kilkaset posiłków tygodniowo – ocenia Agnieszka Rytel, kierowniczka „Domu na Targowej” prowadzonego przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi.

Gdzie jadłodzielnia w Warszawie? [MAPA]

Miasto Stołeczne Warszawa poza prowadzeniem zbiórek na targowiskach podejmuje wiele działań zapobiegających marnowaniu jedzenia. Stale powiększana jest sieć jadłodzielni. Wydawane są publikacje dla mieszkańców oraz personelu gotującego w szkołach. Na ostatnim Ekopikniku odbyły się warsztaty kulinarne, uczące w jaki sposób gotować, żeby nie marnować żywności.

Poniżej znajduje się mapa jadłodzielni w Warszawie:

Mapa jadłodzielni w Warszawie

i

Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Mapa jadłodzielni w Warszawie
Czy jedzenie truje? "Testery żywności" nie zdały testu. Mamy wyniki z laboratorium. Będziecie w szoku. Próba Federa

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Orły intelektu powalczą o 8/10

Pytanie 1 z 10
Największym pod względem liczby ludności miastem USA jest Nowy Jork. Za nim znajduje się Los Angeles a podium zamyka...