Adam Glapiński

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE

Finanse

Jest najnowsza decyzja ws. stóp procentowych. Czy tego spodziewali się eksperci?

2023-11-08 15:06

W środę, 8 listopada Rada Polityki Pieniężnej zakończyła dwudniowe, rozpoczęte we wtorek posiedzenie. Ostatecznie RPP zdecydowała utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Co ciekawe, nie tego spodziewali się specjaliści.

Przewidywania ekspertów ws. stóp procentowych

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnej decyzji, głos w sprawie zajmowali eksperci. - Spodziewamy się, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Obniżka będzie motywowana spadkiem inflacji w październiku oraz perspektywami dalszego spadku inflacji w kolejnych kwartałach, które będą płynąć z nowej, listopadowej projekcji inflacji, którą też przy okazji posiedzenia poznamy - powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

W październiku, według szybkiego szacunku GUS, inflacja spadła do 6,5 proc. z 8,2 proc. we wrześniu.

- Nasza prognoza średniookresowa zakłada, że o dalsze głębokie spadki inflacji będzie coraz trudniej i będzie się ona w najbliższym czasie utrzymywać powyżej górnej granicy odchyleń od celu. Jednak nowa projekcja będzie uwzględniać 2026 r., a więc jest bardzo prawdopodobne, że inflacja w tym okresie na dłużej zagości w przedziale dopuszczalnych odchyleń - powiedział ekonomista PKO BP.

Cel inflacyjny RPP ustalony został na 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc. Przedział odchyleń wynosi więc od 1,5 proc. do 3,5 proc.

- Zakładamy, że w grudniu RPP wstrzyma się ze zmianami stóp procentowych, ale wróci do nich w styczniu 2024 r. Sądzimy, że w całym przyszłym roku RPP dokona czterech obniżek i w efekcie zakończymy rok 2024 ze stopą referencyjną na poziomie 4,5 proc. - stwierdził Kamil Pastor.

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Ostateczna decyzja RPP została ogłoszona ok. godz. 15:00. - W dniach 7-8 listopada 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformowano.

Stopy procentowe prezentują się więc następująco:

  • stopa referencyjna - 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa - 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa - 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli - 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli - 5,85 proc. w skali rocznej.

Klub VR na Grochowie - zobacz zdjęcia:

Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda