Alert RCB dla 10 województw (9.07.2025)
"Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" - oto treść alertu RCB, który został rozesłany w środę, 9 lipca.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że komunikat został przesłany do mieszkańców w województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim. Otrzymali go również odbiorcy w woj. opolskim (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski), w woj. podlaskim (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki) oraz w woj. warmińsko-mazurskim (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
Przy okazji wydania alertu RCB zaapelowało, aby w przypadku zagrożenia podtopieniem na bieżąco słuchać komunikatów o zagrożeniu oraz sposobach postępowania. Niebezpieczne sytuacje należy zgłaszać pod numerem alarmowym. Poza tym zagrożeni mieszkańcy powinni przenieść wartościowe rzeczy na wyższe kondygnacje budynku, przestawić pojazdy w bezpieczne miejsce, odpowiednio zabezpieczyć dom i przygotować worki z piaskiem, a także pilnować, by zawsze mieć naładowany telefon.
Prognoza pogody IMGW (9-10.07.2025)
W środę zachmurzenie duże, większe przejaśnienia jedynie na północnym zachodzie kraju. Opady deszczu właściwie w całej Polsce: do 20 mm w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze, województwo łódzkie po Opolszczyznę, ok. 30 mm w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz na południu Mazowsza. Najwięcej deszczu spadnie na Lubelszczyźnie oraz w Karpatach Zachodnich - do 40 mm. Dodatkowo na południowym wschodzie są możliwe burze z porywami wiatru do 60 km/h i gradem. Temperatura maksymalna od 12 st. C w rejonach podgórskich Karpat, około 17-18 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 23 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny.
W nocy ze środy na czwartek na północnym zachodzie zachmurzenie małe oraz umiarkowane, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu, miejscami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Suma opadów we wschodniej połowie kraju do 20 mm, w rejonie Podkarpacia do 40 mm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od 10 st. C na południu i zachodzie kraju, około 15 st. C na wschodzie, do 17 st. C na Wybrzeżu; chłodniej miejscami w obszarach podgórskich Karpat i Sudetów, ok. 7 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i nad morzem okresami dość silny i porywisty.
W czwartek na zachodzie zachmurzenie umiarkowane z przejaśnieniami, duże i całkowite na wschodzie. Prawie w całym kraju opady deszczu: najsilniejsze na południowym wschodzie (do 20 mm), a na Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie do 30 mm. Lokalnie na krańcach południowo-zachodnich możliwe także burze. Temperatura maksymalna od 14 st. C na wschodzie, około 19 st. C w centrum do 25 st. C na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na północy w porywach do 60 km/h.
W nocy z czwartku na piątek niż przesunie się w kierunku Polski północnej oraz nad Bałtyk. Na zachodzie i południu więcej przejaśnień, zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Największe sumy opadów na Warmii i wschodnim Pomorzu - do 20 mm. Temperatura minimalna od 10 st. C na południu, około 13 st. C w centrum i na zachodzie do 16 st. C nad morzem; w rejonach podgórskich ok. 8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem silny - w porywach do 70 km/h.
- Niż nie opuści nas przynajmniej do poniedziałku, więc jeszcze w kolejnych dniach będą opady deszczu, wrócą też burze, więc kolejne dni nadal dynamiczne - przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Gryczman.
