"Mamy to! To znaczy mamy pozwolenie na budowę! A to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy interesują się losami Elizeum. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonawcę. Będzie przed nim stało nie lada wyzwanie, bowiem pierwszy etap prac obejmuje powolne i ostrożne osuszenie obiektu. Zdejmowanie ziemi z kopca budowli będzie musiało odbywać się etapami" - poinformowała Stołeczny Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych.
Pozwolenie na budowę dotyczy projektu architektoniczno-budowalnego pt.: „Niezbędne prace remontowe, budowlano-konstrukcyjne i zabezpieczające, hydroizolacja, pełne prace naprawcze z zewnątrz - etap 1”. Po zakończeniu tych prac pierwszej fazy, przyjdzie pora na drugą. Wówczas zacznie się wykonywanie izolacji.
Jak podkreśla konserwator, z przyczyn technicznych prace będą możliwe jedynie odcinkami. Nad Elizeum zostanie zbudowane tymczasowe zadaszenie. Gdy naprawione zostaną mury i położone będzie już nowa izolacja, to zacznie się drenaż. Odtworzona ma być historyczna izolacja z gliny, zgodnie z założeniami projektanta Szymona Bogumiła Zuga. Remont będzie możliwy dzięki dotacji z „Rządowego programu odbudowy zabytków”.
Co to jest Elizeum?
Elizeum to dwukondygnacyjna, podziemna grota, która powstała w latach 1776-1778 według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Prace te zlecił książę Kazimierz Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta. To wyjątkowe miejsce w parku im. Rydza Śmigłego przy ul. Książęcej określane jest jako podziemny salon księcia Kazimierza Poniatowskiego. Niegdyś jego wnętrze było bogato zdobione, freskami, kolumnami, rzeźbami i sztukateriami. Przez setki lat zaniedbań grota popadła jednak w ruinę, a po jej dawnym blasku nie ma już śladów. Gdy zniszczeniu uległa warstwa izolacji z gliny, którą grota była obłożona od zewnątrz, historyczny wystrój całkowicie przepadł.