Jeziorko Czerniakowskie na Sadybie wysycha

i

Autor: materiały prasowe Jeziorko Czerniakowskie na Sadybie wysycha

Jeziorko Czerniakowskie na Sadybie wysycha! Miasto chce je uratować

2021-06-07 19:43

Ratujmy Jeziorko Czerniakowskie - apelują mieszkańcy Sadyby. Akwen wysycha - już dwa lata temu alarmowali naukowcy. Tłumaczyli, że z jeziorka systematycznie wycieka woda, a żeby z mapy Warszawy zupełnie nie zniknęło, trzeba je regularnie zasilać wodą. Ratusz zlecił badania, żeby wyschnięcie jeziorka powstrzymać.

Ścieki i deszczówka spływają do Wisły w centrum Warszawy

Czy da się uratować Jeziorko Czerniakowskie?

Jeziorko Czerniakowskie wysycha - alarmują mieszkańcy. W dramatycznym tempie - potwierdzają naukowcy. Ratusz chce kąpielisko na Sadybie ocalić. Zlecił badania, które mają wskazać, jak dokładnie można je zasilić wodą. To po wcześniejszej nieudanej próbie przeprowadzenia przetargu na koncepcję zasilania Jeziorka z wód opadowych i roztopowych. Złożono tylko jedną ofertę na kwotę o ponad 100 tys. złotych wyższą niż miasto miało w rezerwie. Teraz ma powstać nowa koncepcja, która pomoże ocalić rezerwat. - To ostatnia chwila na ratunek, bo poziom wody jest coraz niższy. To nasze kultowe miejsce. Z sąsiadami tu przychodzimy przez cały rok. W lecie kąpiemy się. W zimie nawet morsowaliśmy. Nie wyobrażam sobie Sadyby bez jeziorka - mówią nam mieszkańcy.

Dlaczego akwen wysycha?

Jeziorko wysycha przez to, że wiele lat temu straciło połączenie z Wisłą. - Dziś jest osobnym akwenem, który wymaga dodatkowego zasilenia wodą. Mamy do czynienia z coraz większymi okresami suszy. Brak opadów, procesy urbanistyczne i naturalne odcięcie od rzeki to główne powody tego, że akwen wysycha. Zleciliśmy badania, które pomogą nam ocalić to miejsce - tłumaczy Justyna Glusman, koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni m.st. Warszawy. Wyniki tych badań miasto ma dostać po wakacjach.

Czytaj także: Legia Warszawa wraca do treningów! Podopieczni Czesława Michniewicza będą przygotowywać się w Austrii

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?