Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta. Ich obecność w naszym ogrodzie to prawdziwe błogosławieństwo, jeśli do tej pory musieliśmy walczyć z licznymi ślimakami. Wielu z nas wie już jak pomagać jeżom w bezpieczny sposób. Budujemy domki, które pomagają im w lęgu i zimowaniu, wystawiamy miseczki z wodą, a w razie potrzeby też odpowiednią karmą, znamy organizacje, które w razie potrzeby przyjdą nam z pomocą. Zapominamy jednak o tym, że największym niebezpieczeństwem są też nasze ogrodzenia. Jeż może zaklinować się w nim i bez pomocy człowieka, po prostu nie przeżyje. Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt opowiedział na swoim Facebooku tragiczną historię. Samica jeża urodziła przedwcześnie po tym, jak zaklinowała się w ogrodzeniu. Jej młode nie przeżyły. Takie historie powtarzają się co roku, dlatego tak ważne jest robienie przejść dla jeży w ogrodzeniach.
Jeżoprzejście w każdym ogrodzie - co to za akcja?
Co to jest jeżoprzejście? Dzięki prostemu łączeniu podzielonych siedlisk możemy podarować jeżom przestrzeń, w której będą mogły zaspokajać swoje potrzeby i żyć bezpiecznie obok nas – ludzi. Aby to zrobić wystarczy utworzyć jeżoprzejście czyli otwór w ogrodzeniu, dzięki któremu dzikie zwierzęta (głównie jeże) mogą się swobodnie przemieszczać pomiędzy ogrodami. Otwór może być dodatkowo zabezpieczony informacyjną bramką, która poinformuje inne osoby o tym, żeby nie zastawiać i zamykać przejścia. - czytamy na stronie primum.org.pl.
Polecany artykuł:
Jeżoprzejście ZA DARMO do Twojego ogrodu! Jak zamówić?
Klikając TUTAJ możecie zamówić darmowe jeżoprzejście do waszego ogrodu. Po jego zainstalowaniu udokumentujcie wykonanie jeżoprzejścia za pomocą aparatu i prześlijcie zdjęcia do Fundacji na adres [email protected].