zabytki

Kamienica przy Brzeskiej zabytkiem! Dziś straszy mieszkańców, ale jej historia sięga XIX wieku

2024-02-16 14:12

Kamienica przy ulicy Brzeskiej 15/17 w Warszawie trafiła do rejestru zabytków. Dziś budynek jest w opłakanym stanie, jednak jego historia sięga jeszcze XIX wieku. Mazowiecki konserwator zabytków swoją decyzję uzasadnia wyjątkowymi walorami historycznymi i artystycznymi nieruchomości.

Kamienica, którą można zobaczyć tuż obok Bazaru Różyckiej została wzniesiona przy ulicy Brzeskiej pod koniec XIX wieku. To wówczas w miejscu drewnianej zabudowy wybudowano murowaną kamienicę frontową z bocznymi oficynami. Jego pierwszymi właścicielami byli Menaehern i Aron Kaliszowie. W późniejszych latach przechodziła ona z rąk do rąk, mieściły się tam nie tylko mieszkania, ale też lokale usługowe. Przed wojną był tam m.in. oddział Miejskich Zakładów Zaopatrywania Warszawy sprzedający węgiel opałowy, skład spożywczy Skarżyńskiego, piekarnia Rocha Szajko oraz Wolfa Haftki, herbaciarnia i kawiarnia Dawida Mendżyrzyckiego. Ponadto mieściła się tam również żydowska biblioteka im. Pereca.

Kamienica przy Brzeskiej zabytkiem. Co było tam po wojnie?

Budynek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, jednak lata zaniedbań doprowadziły do usunięcia części wystroju elewacji i wnętrz. W latach 60., kiedy nieruchomością zarządzał już Skarb Państwa, pod tym adresem działała hurtownia galanterii konfekcyjnej. Po 2005 roku rozebrano wolnostojąca oficynę poprzeczną, będącą częścią kompleksu przy Brzeskiej.

Jak podkreśla mazowiecki konserwator zabytków, kamienica stanowi jeden z najstarszych przykładów zabudowy ulicy z niezwykle bogatym wystrojem architektonicznym elewacji oraz oryginalnymi elementami. Zaznacza, że gabaryty budynku oraz charakter zabudowy są typowe dla zabudowy miejskiej z przełomu XIX i XX w. Budynek wyróżnia jednak "dekoracja czerpiąca z architektury klasycznej, z charakterystyczną gradacją rozwiązań stylistycznych".

"Nośnikiem wartości artystycznych są wnętrza kamienicy, z wyraźnym podziałem na reprezentacyjną, główną klatkę schodową, o częściowo zachowanym neorenesansowym wystroju snycerskim z aplikacjami na policzkach schodów, oraz znacznie skromniejszymi bocznymi klatkami schodowymi w oficynach, których standard dostosowano do zamożności pierwszych mieszkańców budynku. W każdej z nich zachowały się pozostałości zabudowy w formie komórek lokatorskich. Pomimo powojennych przekształceń i modernizacji w wielu lokalach zachowały się przykłady oryginalnej stolarki drzwiowej, a w budynku głównym także supraporty oraz posadzki taflowe" - zaznacza Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Jak zaznacza konserwator, historia kamienicy jest nieodłącznie związana z historią warszawskiej Pragi oraz jej wielokulturowości.

Zobacz zdjęcia kamienicy na Brzeskiej, która właśnie stała się zabytkiem!

Warszawska policja walczy z narkotykowym biznesem na owianej złą sławą ulicy Brzeskiej