Kamienica na Woli

i

Autor: UM Wola

zabytki

Kamienica znana z kultowej powieści Tyrmanda przejdzie remont. "Niemy świadek historii"

2024-04-23 10:16

Ruszył remont kamienicy Anny Koźmińskiej przy ulicy Żelaznej 64. To zabytkowy budynek, który powstał na początku XX wieku i od tamtego czasu był niemym świadkiem historii. Przetrwał powstanie warszawskie, podczas którego został uszkodzony. Wystąpił również w kultowej powieści "Zły" autorstwa Leopolda Tyrmanda.

Kamienica Anny Koźmińskiej mieści się przy ul. Żelaznej 64, na rogu ul. Krochmalnej. Budynek zaczął powstawać około 1896 roku, a jego budowa zakończyła się w roku 1912. Został on zaprojektowany przez Józefa Napoleona Czerwińskiego. W okresie międzywojennym działało tam kino "Świt", które następnie przemianowano na "Acron". W 1940 roku kamienica znalazła się na terenie niemieckiego getta, wówczas urządzono tam miejsce, w którym mieszkali Żydzi przesiedleni do stolicy z innych miast. Budynek ponownie znalazł się w "aryjskiej" części miasta w sierpniu 1942 roku. Wtedy miejsce miała wielka akcja deportacyjna, a jej wynikiem była likwidacja "małego getta".

Kamienica przetrwała powstanie warszawskie

Budynek był świadkiem także powstanie warszawskiego, podczas którego został uszkodzony. Kojarzyć mogą go również miłośnicy książek, ponieważ wystąpił w kultowej powieści Leopolda Tyrmanda "Zły". To właśnie tam znajdował się bar IV kategorii „Słodycz”, należący do Warszawskich Zakładów Gastronomicznych. W 2009 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

"To niemy świadek historii i niezwykle cenny obiekt w skali całej Warszawy, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby kondycja kamienicy była jak najlepsza. Stąd konieczność przeprowadzenia gruntownej modernizacji i termomodernizacji budynku" – mówi Krzysztof Strzałkowski.

Znana z powieści Tyrmanda kamienica przejdzie remont

Teraz w zabytkowej kamienicy rozpoczęła się kompleksowa modernizacja oraz termomodernizacja. Inwestycja ta jest możliwa także dzięki dofinansowaniu z Samorządu Województwa Mazowieckiego, który przeznaczył na ten cel 4 mln zł. Wewnątrz budynku przeprowadzono już remont, a teraz trwa tam termomodernizacja, której koszt oszacowano na 8,3 mln zł. Dzielnica Wola zakłada, że prace zostaną zakończone do 30 listopada 2025 roku.

Jak zaznacza Marcin Hoffman, radny Woli, do zadań ekipy remontowej będzie należało m.in. wykonanie nowych płyt balkonowych z odtworzeniem oryginalnych detali, przeprowadzenie remontów wszystkich elewacji budynku, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej w piwnicy, wymiana witryn lokali usługowych od ul. Krochmalnej, odtworzenie pierwotnej bramy stalowej, docieplenie stropu poddasza, termomodernizacja całego budynku i wymiana instalacji odgromowej.

Powstaje stacja Warszawa Grochów. Zobacz zdjęcia:

Co dalej z Centrum Lokalnym na Żoliborzu?