Płacenie podatków wiele osób stresuje. Nie każdy z nas jest pewny swoich umiejętności w tym względzie i często obawia się, że coś przeliczył niepoprawnie. Czy w takich wypadkach, gdy wystąpi niedopłata, czekają nas srogie kary? Na szczęście prawo nie działa tak okrutnie. Warto jednak znać swoje obowiązki w tym względzie, by nie zostać niemile zaskoczonym.
Czytaj także: Rosną oczekiwania płacowe Polaków. Pracownicy chcą podwyżek
PIT i CIT - kary za niedopłatę?
Zarówno PIT, jak i CIT są podatkami, które płaci się od osiągniętego dochodu. Uregulowanie niedopłaty wynikającej z zeznania rocznego CIT musi nastąpić najpóźniej do 31 marca roku następującego po danym roku podatkowym, za który złożono deklarację rozliczeniową, zaś PIT do 30 kwietnia.
Z czego może wynikać taka niedopłata? Przede wszystkim z niewłaściwego wyliczania zaliczek miesięcznych na ten podatek. Może się to przejawiać, jako: wpłata zaliczki w zaniżonej kwocie, błędne określenie przychodów bądź kosztów, zastosowanie złej stawki podatkowej, brak wpłaty zaliczki. W przedstawionych wyżej przypadkach, w razie kontroli skarbowej, sankcją są odsetki od różnicy pomiędzy zaliczką należną (właściwie naliczoną) a wpłaconą.
Kto i ile będzie musiał zapłacić?
Dodatkową i nieco inną w swojej naturze sankcją mogą być w praktyce kary za uporczywe niepłacenie podatku, jaki i nieterminowe wpłacanie przez płatnika lub inkasenta pobranego podatku. Wskazane sankcję stosuje się jednak tylko w przypadkach, w których udowodni się celowe i wielokrotne zaniżanie zaliczek należnych. Takie sytuacje, to:
- Uporczywe niepłacenie podatku - podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
- Nieterminowe wpłacanie przez płatnika lub inkasenta pobranego podatku - w tym przypadku płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Jak widać nie warto więc łamać ustalonych odgórnie przepisów. Ważne jest jednak również to, że jeżeli podatnik w ramach wewnętrznej kontroli zidentyfikuje przyczyny zaniżenia zaliczek, dokona korekty rozliczeń oraz uiści do urzędu należny podatek wraz z odsetkami, będzie to potraktowane jako nieumyślne uchybienia rachunkowe i formalne.
W takim przypadku konsekwencje sprowadzają się do dokonania korekt rozliczeń, w przypadku gdy doszło do zaniżenia podatku, zapłaty należnej kwoty wraz z odsetkami. Powyższe może uchronić podatnika przed sankcjami z Kodeksu Karnego Skarbowego.
Czytaj także: Oblicza kryzysu. Warszawę zalały wnioski o dopłaty za ogrzewanie