Spis treści
Nowy rok szkolny w dobie panującej epidemii koronawirusa rodzi wiele wątpliwości. Szczególnie wśród rodziców dzieci, które powracają do szkolnych ław lub zasiądą w nich pierwszy raz w życiu.Czy są obawy przed posłaniem pociechy do szkoły? Zdania są podzielone. Główny Inspektorat Sanitarny wydał szereg zaleceń w związku z powrotem do szkoły. To na przykład regularne wietrzenie sal czy nie posyłanie do szkoły dziecka z objawami chorób zakaźnych. Kiedy nauczyciel może odesłać dziecko do domu? Czy rodzice mogą się nie zgodzić?
Kiedy nauczyciel może odesłać dziecko do domu?
Nauczyciel ma obowiązek odesłać dziecko do domu w przypadku, gdy zauważy u niego objawy choroby. Dziecko wysłane będzie do domu ze stanem podgorączkowym - około 38 stopni. Przepisy wskazują tę temperaturę jako kryterium niewpuszczenia pasażera na pokład samolotu, a warszawskie wytyczne dyrektorów jasno informują, że należy poinformować rodziców ucznia i ustalić z nimi sposób jego odebrania ze szkoły.
Czy rodzice mogą się nie zgodzić?
Jeśli istnieje podejrzenie choroby u dziecka, rodzic powinien zgodzić się na odesłanie go do domu lub sam odebrać je ze szkoły. Nie ma jednak wytycznych MEN w tej kwestii. Jeśli objawy mogą być wywołane przykładowo - reakcją alergiczną, to warto przygotować specjalne zaświadczenie dla dziecka.