Co roku w Warszawie odbywała się Parada Równości, która przyciągała tłumy zainteresowanych. W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej. W internecie można trafić na trzy różne daty i trzy wydarzenia.
Dlaczego w tym roku odbywają się trzy Parady Równości?
Paradę Równości w Warszawie od lat organizowała Fundacja Wolontariat Równości, której dotychczas prezeską była Julia Maciocha. Na początku 2024 roku odwołano ją z tej funkcji, a nowym prezesem fundacji został Rafał Dembe. W związku ze zmianami w zarządzie, wielu współorganizatorów i wolontariuszy tworzących Paradę Równości, podzieliło się na dwa przeciwne obozy. Jedni stanęli murem za Julią Maciochą, a drudzy poparli nowego prezesa fundacji Rafała Dembe.
Początkowo odbyły się mediacje skłóconych stron, ze wsparciem Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Ostatecznie do ugody nie doszło. Z tego powodu jedną paradę organizuje Fundacja Wolontariat Równości, a drugą wolontariusze poprzednich edycji Parady Równości.
Parada Równości 8 czerwca. Start przy Dworcu Wileńskim
Organizatorem tej Parady Równości jest kolektyw "Praga Równości. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 13.00. Zbiórka jest zaplanowana przy stacji metra Dworzec Wileński. Wydarzenie ma być niekomercyjne i niepolityczne.
W opisie wydarzenia na Facebooku czytamy: Parada Równości się podzieliła. Dotychczasowi organizatorzy chcą iść 22 czerwca, a właściciele 15 czerwca. Podzieliło to również naszą społeczność i w tym momencie w obu tych imprezach chodzi najbardziej o to, kto kogo bardziej lubi. I przy okazji o pieniądze. Dlatego my idziemy bez pieniędzy w Paradzie Równości 8 czerwca. Idziemy, by głośno domagać się naszych praw, a nie w konkursie popularności - napisali organizatorzy.
Parada Równości 15 czerwca. Odbywa się pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawa
W sobotę o 14.00 odbędzie się "główna" Parada Równości. Parada startuje spod Pałacu Kultury i Nauki od strony Alei Jerozolimskich. Od 11.00 będzie można odwiedzić Miasteczko Równości, które jest nieodłącznym elementem tego wydarzenia.
Parada Równości odbędzie się pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy i Komisji Europejskiej. Na stronie wydarzenie dowiadujemy się, co szczególnie chce uczcić tegoroczna Parada Równości - W tym roku świętujemy nie tylko miłość, wolność i równość, ale także historyczną zmianę sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. Świętujemy powrót do europejskich wartości otwartości, akceptacji i wsparcia dla różnorodności- jak dowiadujemy się z opisu wydarzenia.
22 czerwca "Parada Równości ta, co zawsze".
Trzecia Parada Równości odbędzie się 22 czerwca. To wydarzenie organizowane przez wolontariuszki i wolontariuszy, którzy organizowali poprzednie parady. Organizatorzy wydarzenie to osoby, które nie zaakceptowały zmian w zarządzie Fundacji Wolontariat Równości i postanowiły spróbować własnych sił, ogłaszając odrębną paradę. Za wydarzeniem stoi Fundacja Basta.
Motywem przewodnim marszu mają być pszczoły i ule. Motyw ma nawiązywać do hasła parady - "Jesteśmy rodziną". Organizatorzy podkreślają, że w tym roku parada szczególnie akcentuje postulat równości małżeńskiej i równych praw tęczowych rodzin.