Wisła

Kiedy otwarcie kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę? Jest gotowa w ponad 90 proc.

Budowa mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę jest już na ostatniej prostej. Jak zapowiada Łukasz Puchalski z warszawskiego ZDM, urząd chce, by przeprawa była gotowa już na wiosnę. Dodaje, że pod względem wykonawczym kładka jest niemalże skończona. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i testy.

Wyczekiwana przeprawa przez Wisłę już wkrótce ma zostać otwarta. Most, który łączy prawobrzeżną część miasta ze śródmiejską jest już prawie gotowy. Po jego oddaniu do użytku piesi oraz rowerzyści będą mogli szybko i sprawnie przedostać się między ulicą Okrzei i Karową. Jak tłumaczy Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, urząd chce, by kładka została uruchomiona jeszcze tej wiosny.

"Pracujemy, żeby to było jak najszybciej, szykujemy się do różnego rodzaju testów, prób. W zasadzie pod względem wykonawczym ten most jest w ponad 90 proc. gotowy. Pogoda to jest coś, czego nam potrzeba. Część prac, np. przy żywicach wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych. Nie będę szafował żadnym konkretnym terminem, ale wiemy, że duża część warszawiaków czeka z niecierpliwością i chcemy, by ten sezon wiosenny odbył się z funkcjonującym mostem" - mówi Radiu Eska Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Kładka nad Wisłą. "Pieszy będzie najważniejszy"

Nowy most dla pieszych i rowerzystów w Warszawie ma być jedną z najdłuższych tego typu konstrukcji na świecie. Jego długość to 452 metry, a przejście z jednego brzegu na drugi tą przeprawą powinno zająć 6 minut. Z kolei rowerzysta będzie mógł przejechać ten dystans w około 2 minuty. Od początku budowy wątpliwości mieszkańców budzi brak podziału kładki na pas dla rowerzystów i pas dla pieszych. Wiele osób obawia się, że może to doprowadzać do częstych kolizji. Na te zarzuty odpowiada ZDM.

"Most jest pieszym z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Już dzisiaj jestem w stanie przewidzieć, że będą różne funkcje i różne fazy intensywności na tym moście w różnych fazach dnia i porach roku. Będziemy mieli sytuacje takie, gdy w okresie jesienno-zimowym rowerzyści będą korzystać z mostu w celach transportowych. Natomiast, jestem w stanie sobie wyobrazić wiosenno-letnie weekendy na tym moście. Wtedy rowerzyści będą musieli dostosować się do tempa pieszych. Będzie regulamin, będą zasady korzystania, pieszy będzie na nim najważniejszy" - mówi Radiu Eska Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Będą wakacyjne prace na Wisłostradzie

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że wkrótce ma pojawić się dodatkowe przejście, które umożliwi wyjście z Powiśla w kierunku Żoliborza z ulicy Karowej.

"Od samego początku ten ruch od strony śródmiejskiej miał być kierowany przez bulwary, z bulwarów można już dzisiaj przejść na drugą stronę Wisłostrady przejściem podziemnym na wysokości Bednarskiej oraz przejściem nad tunelem na wysokości Centrum Nauki Kopernik. W czasie budowy przeprowadziliśmy szereg analiz, czy można wyznaczyć kolejne przejście" - mówi Radiu Eska Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

"Doszliśmy do wniosku, że można wprowadzić szereg zmian w sygnalizacji, które poprawią komfort użytkowania dla wszystkich uczestników ruchu. Zamówiliśmy dokumentację projektową. Oprócz przejścia umożliwimy wyjazd z Powiśla w kierunku Żoliborza z ulicy Karowej, co dziś jest niemożliwe. To powinno odkorkować zjazd na wysokości centrum stomatologii. Realizację chcemy zacząć wiosną, a prace na Wisłostradzie prowadzić w wakacje, by zminimalizować utrudnienia dla kierowców" - dodaje.

Współpraca: Maciej Wójcik/Radio Eska

Tak wygląda most pieszo-rowerowy przez Wisłą. Zobacz zdjęcia

Kładka pieszo-rowerowa coraz bliżej! Tak budują nową przeprawę przez Wisłę