Ostatki 2023

i

Autor: pexels.com Kiedy wypadają ostatnie momenty karnawału?

Kiedy są ostatki 2023? Z tym dniem wiążą się wyjątkowe zwyczaje

Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy są ostatki 2023? Spieszymy z odpowiedzią i dodatkowo wyjaśniamy, jakie zwyczaje wiążą się z tym dniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Kiedy są ostatki 2023?

Ostatki 2023 roku wypadają 21 lutego. Data ta jest ruchoma i zależy od tego, kiedy w danym roku kalendarzowym przypada Wielkanoc. Zawsze jednak ostatni dzień karnawału wypada we wtorek, ponieważ następnego dnia jest Środa Popielcowa.

Czytaj także: Ile kalorii ma pączek? W chwilę zjadamy równowartość 20 łyżeczek cukru

Wiele osób zadaje sobie również pytanie, ile trwają ostatki? Chociaż tym określeniem najczęściej nazywa się właśnie ostatni dzień karnawału, poprzedzający okres wielkiego postu, to sam okres ostatkowy rozpoczyna się nieco wcześniej, bo w tłusty czwartek i kończy we wtorek przed Środą Popielcową. W tym roku tłusty czwartek wypada 16 lutego. 

Czym są ostatki? 

Ostatki to ostatnia okazja do zabawy przed Wielkim Postem. Następnego dnia rozpoczyna się spokojne oczekiwanie na najważniejsze święto liturgiczne w roku, czyli Wielkanoc. W tym czasie wiele osób będzie sobie zabaw i radości odmawiać. Z ostatkami wiąże się wiele zwyczajów kultywowanych w Polsce i na świecie. Mnóstwo osób świętuje ten czas wybierając się na zabawę karnawałową.

Ostatki, znane są również pod interesującymi nazwami - zapusty lub mięsopust. Nazwa mięsopust pochodzi od słów mięso i opust, co oznacza pożegnanie z mięsem. W okresie postu często zupełnie się z niego rezygnuje. 

Ostatki. Zwyczaje w Polsce i na świecie

W ostatki odbywa się wiele zabaw. Jednakże polskie bale karnawałowe nie odbywają się na tak wielką skalę jak w innych krajach. Największym, znanym powszechnie balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro. Rozpoczyna się w ostatni piątek karnawału, a kończy w Środę Popielcową.

Na początku tego wyjątkowego balu wybierany jest król karnawału, a następnie uczestnicy karnawału otrzymują klucze do miasta. Ceremonii towarzyszy pokaz sztucznych ogni oraz fajerwerki. Następnie pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby, którzy przez następne pięć dni rywalizują ze sobą w tańcu. Ważnym elementem karnawału w Rio de Janeiro jest kolorowy strój, znany na całym świecie. 

Góralskie ostatki w Radziechowach