Kiedy jest Dzień Wagarowicza?
„Idziemy, czy uciekamy?” To pytanie jest niezwykle popularne w Dzień Wagarowicza. Chociaż to nietypowe święto obchodzimy w Polsce od niedawna, to zyskało ono bardzo dużą popularność zwłaszcza wśród uczniów.Dzień Wagarowicza zawsze przypada w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, która wypada 21 marca. Warto o tym pamiętać, bo pierwszy dzień wiosny astronomicznej, jest świętem ruchomym i w tym roku wypada 20 marca.
Jak obchodzony jest Dzień Wagarowicza w szkołach?
Pierwsze nielegalne świętowanie tego dnia zaczęło się jeszcze w latach 80. Uczniowie zrywali się tego dnia z lekcji zazwyczaj po topieniu Marzanny. Chociaż początkowo taki zwyczaj oburzał nauczycieli i rodziców, to obecnie ten dzień zazwyczaj obchodzony jest w taki sposób, aby uczniowie pozostali bezpiecznie w szkołach i nie stresowali się zajęciami czy sprawdzianami. To właśnie w Dzień Wagarowicza najczęściej organizowane są wycieczki szkolne, wyjścia do kina czy zawody sportowe. W wielu szkołach nadal organizowane jest tradycyjne palenie lub topienie Marzanny. Takie rozwiązanie wprowadzone przez szkoły spowodowało, że uczniowie mają swoje święto i nie muszą narażać się na szlaban od rodziców i uwagę w dzienniku.
Co grozi za pójście na wagary?
Wagarowanie tego dnia ma takie same konsekwencje jak każdego innego dnia. Jeśli opuścicie tego dnia szkołę bez wiedzy rodziców i nauczycieli to czeka was nagana ze strony nauczyciela i powiadomienie rodziców. I trudno będzie uniknąć konsekwencji, bo informacja o nieobecności bardzo szybko znajdzie się w Librusie i dotrze do rodziców, których reakcja może być różna, od szlabanu po usprawiedliwienie – bo przecież kiedyś sami też chodzili na wagary tego dnia. Warto pamiętać, że za nagminne opuszczanie lekcji grożą obniżone sprawowanie i zaległości, które czasami trudno nadrobić i które zazwyczaj przekładają się na gorsze oceny i ryzyko nieotrzymania promocji do kolejnej klasy.
Polecany artykuł: