Z Warszawy

Kiedyś szpital, wkrótce muzeum. Wyjątkowa inwestycja w Warszawie pochłonie miliony

2024-11-12 21:30

Ponad 323 mln zł kosztować będzie renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów w Warszawie, nowej przestrzeni Muzeum Getta Warszawskiego - poinformowano we wtorek, 12 listopada. 57 mln zł pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak zostanie zaaranżowana ta wyjątkowa przestrzeń?

Muzeum Getta Warszawskiego coraz bliżej nowej siedziby

Muzeum Getta Warszawskiego realizuje projekt "Renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ul. Siennej 60 / Śliskiej 51 w Warszawie wraz z ich adaptacją na cele wystawiennicze i edukacyjne oraz realizacja Mediateki - części wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego". O założeniach inwestycji oraz etapach jej realizacji poinformowano we wtorek podczas konferencji prasowej.

- Muzeum Getta Warszawskiego jest jedną z trzech najważniejszych instytucji dotyczących dziedzictwa żydowskiego. Jesteśmy, nie tylko jako resort, ale myślę, jako przedstawiciele znaczącej części społeczeństwa, niezmiernie radzi, że ta inwestycja będzie kontynuowana - stwierdził Piotr Rypson, przedstawiciel MKiDN.

Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Albert Stankowski, powiedział natomiast: "Dla nas szczególnie ważne jest, że dzięki tym funduszom możemy uratować to miejsce oraz dać mu kolejne życie - nie tylko dla Polski, ale i dla świata. Chciałbym szczególnie podkreślić, że pozyskanie środków z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 umożliwi nam przekształcenie tego miejsca w nowoczesny muzeum".

Czytaj również: Iluminacja świąteczna znów rozświetli Warszawę. Kiedy zostanie uruchomiona?

Jakie będzie nowe Muzeum Getta Warszawskiego?

Joanna Dudelewicz, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych i inwestycji Muzeum Getta Warszawskiego, przedstawiła na konferencji założenia projektu oraz jego kolejne etapy realizacji.

Kompleks Szpitala Bersohnów i Baumanów tworzą dwa budynki historyczne - dawnego Szpitala Dziecięcego oraz Laboratorium. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich zostaną one zaadaptowane na potrzeby nowych funkcji - wystawy stałej oraz Centrum Edukacyjnego.

Aktualnie prowadzony przez muzeum kompleksowy projekt renowacji i rozbudowy zabytkowych budynków obejmuje utworzenie docelowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego, przygotowanie wystawy stałej wraz z konserwacją i digitalizacją muzealiów oraz stworzenie Mediateki - innowacyjnej części wystawy stałej o charakterze uzupełniającym, umożliwiającej nowe, immersyjne formy korzystania z kultury, wraz z uwzględnieniem rozwiązań dla osób z różnymi formami niepełnosprawności.

Muzeum Getta Warszawskiego zostało powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 r. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy na temat życia codziennego, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim oraz innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Docelową siedzibą Muzeum Getta Warszawskiego jest zespół budynków dawnego Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej 60 / Śliskiej 51, będący wyjątkowym świadkiem historii Warszawy. Podczas wojny szpital znalazł się na terenie getta warszawskiego. Dziś jest jednym z nielicznych budynków getta, które przetrwały okupację.

Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Getta Warszawskiego, otwarcie nowej siedziby powinno się odbyć w 2026 r.

To nie nowe jezioro. Zdjęcia stadionu z Warszawy obiegły sieć!