w warszawie

Kiedyś tętniły życiem, potem obróciły się w ruinę. Jakie są dalsze losy dawnych basenów "Skry"?

2024-06-17 15:02

Dawne baseny należały do kompleksu rekreacyjno-sportowego Stowarzyszenia RKS "Skra". Przez wiele lat stały opuszczone, a czas nie był dla nich łaskawy. Sprawdziliśmy, co teraz dzieje się na terenie dawnych, dziś opuszczonych basenów.

Historia basenów "Skry". Od miejsca tętniącego życiem po opuszczony teren

W 1973 roku "Skry" zostały oddane do użytku. Przez wiele lat były bardzo popularnym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Z czasem rury doprowadzające i odprowadzające wodę do basenów pozatykały się, co próbowano prowizorycznie naprawić poprzez napełnianie ich z użyciem węży strażackich. Na początku lat 90. XX wieku baseny zostały ostatecznie zamknięte.

Przez wiele ostatnich lat na terenie basenów "Skry" znajdowały się cztery zapuszczone, otwarte baseny różnej wielkości. Na dwóch basenach znajdowały się zjeżdżalnie, które kiedyś posiadały barierki. Oprócz basenów znajdowały się tu także szatnie, przebieralnie i kawiarnia. Opuszczony teren był niezwykle popularny wśród miłośników urbexu.

Miasto odzyskało obiekt przy ul. Wawelskiej 5 w 2021 r. po 13 latach sądowej batalii. Wcześniej teren należał do Stowarzyszenia RKS „Skra”. W pierwszej kolejności zaniedbany teren dawnej "Skry" uporządkowano, a następnie okoliczne tereny zielone i bieżnię na stadionie głównym oddano do dyspozycji mieszkańców.

Co powstaje na terenie dawnych basenów "Skry"?

Na całym terenie rekreacyjno-sportowym "Skry" powstanie boisko treningowe z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefa rzutów, boisko do rugby, ścieżki biegowe, siłownie plenerowe, alejki parkowe, staw i ogród deszczowy powstaną jako pierwsze na Nowej Skrze. Na terenie dawnego basenu będzie zbiornik wodny na przedłużeniu osi stadionu. Zakończenie pierwszego etapu zmian w kompleksie sportowym przy ul. Wawelskiej zaplanowano na wiosnę 2025 r.

W ramach pierwszego etapu zmian na Nowej Skrze powstaną: boisko treningowe z trybunami i zapleczem szatniowo-magazynowym, strefa rzutów, ścieżki biegowe, boisko do rugby i siłownię plenerową, staw i ogród deszczowy. Prace budowlane obejmą obszar niemal 13 hektarów, z czego cały kompleks sportowy przy ul. Wawelskiej 5 ma ponad 20 hektarów.

- Połączymy Nową Skrę z Polem Mokotowskim, bo cały ten obszar jest szczególnie ważny dla trzech sąsiadujących z nim dzielnic, czyli Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty. Już teraz wiele osób korzysta obecnie z Pola Mokotowskiego, a dzięki połączeniu z Nową Skrą, warszawianki i warszawiacy będą mieli dostęp do nowych obiektów sportowych i jeszcze większego terenu rekreacyjnego – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Co z ustawą o związkach partnerskich? "Kolejne pokolenia się tego domagają!"