Nowe rozwiązania w okolicach kładki pieszo-rowerowej
- Przejście dla pieszych na wysokości ul. Karowej powstanie przy skrzyżowaniu z istniejącą sygnalizacją. Będzie więc dużym ułatwieniem dla osób, które z Bulwarów Wiślanych lub praskiego brzegu Wisły będą chciały przejść w stronę Starego Miasta. A jednocześnie powstanie "w cieniu" świateł regulujących ruch na Wisłostradzie dla pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców, nie powodując większych utrudnień. Zadowoleni będą też kierowcy z Powiśla, którzy będą mogli skręcać z Karowej już nie tylko w kierunku Mokotowa, ale też Żoliborza - wyjaśnił ZDM.
Jak dodali drogowcy, wykonawca będzie musiał wytyczyć przejazd rowerowy i przejście dla pieszych po południowej stronie skrzyżowania ulic Wybrzeże Kościuszkowskie i Karowej. Wyznaczy też lewoskręt z ulicy Karowej w Wybrzeże Kościuszkowskie oraz wymieni oświetlenie - ustawi 12 nowych latarni z oprawami SAVA. Do jego zadań będzie również należało "wytyczenie dodatkowego przejazdu rowerowego przez wlot ul. Karowej i połączenie z istniejącą infrastrukturą rowerową, remont chodników, a także niezbędna przebudowa sieci podziemnych i pracach ziemnych związanych z wyrównaniem terenu".
Realizacją opisanej inwestycji były zainteresowane cztery firmy. Ostatecznie ZDM wybrał Wod-Kan Bruk, której oferta opiewa na niecałe 5 mln zł. Umowa została podpisana na początku maja. Przedsiębiorstwo będzie miało 100 dni na przeprowadzenie wszystkich prac.
- Zakładany harmonogram oznacza więc, że nowa zebra zostanie oddana do użytku w wakacje. Przejście jest elementem połączenia dwóch brzegów Wisły. Dzięki otwartemu przed Wielkanocą mostowi pieszo-rowerowemu warszawiacy i turyści bez problemu mogą poruszać się między Starą Pragą a Bulwarami, a ta inwestycja ułatwi przejście w stronę Starego Miasta - dodał ZDM.
Ul. Okrzei przejdzie metamorfozę
Poza tym już wkrótce sporą przemianę przejdzie ul. Okrzei, która stanowi przedłużenie mostu po praskiej stronie. Obecnie trwa projektowanie przebudowy, prace w tym zakresie są zaawansowane.
- Gotowej dokumentacji spodziewamy się na przełomie lata i jesieni. Następnie możliwie szybko chcemy ogłosić przetarg na właściwą przebudowę. Nie możemy się już doczekać wbicia pierwszej łopaty. Ulica Okrzei zyska szpalery drzew i drogę rowerową oraz chodniki wykonane z wysokiej jakości materiałów i wzbogacone o małą architekturę - przekazał ZDM jeszcze w marcu.
Początkowo modernizacja obejmie odcinek ulicy od mostu do skrzyżowania z ul. Jagiellońską. Tam powstać ma natomiast nowy plac miejski.