Budowa bloku

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Budowa bloku

Klapa rządowego programu. Nikt nie skorzystał z dopłat do nowego mieszkania

2022-08-09 9:44

Rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego" miał być wsparciem dla rodzin, które chcą się przeprowadzić, ale nie mają środków na tzw. wkład własny do kredytu hipotecznego. Program ruszył pod koniec maja, ale do tej pory nikt z niego nie skorzystał. Rząd już zapowiada zmiany.

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" oficjalnie wystartował 26 maja i choć minęło 2,5 miesiąca, jeszcze nikt w Polsce z niego nie skorzystał - donosi Interia. Kredyt w ramach tego programu oferują aktualnie tylko dwa banki.

"Mieszkanie bez wkładu własnego" w ofercie tylko dwóch banków

"BGK ma umowy zawarte z ośmioma bankami. Dwa wdrożyły do oferty gwarancje wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej - Alior Bank S.A. i Santander Bank Polska S.A., aktualnie są na etapie przyjmowania do rozpatrzenia wniosków o gwarancje i kredyt oraz oceniają zdolność i wiarygodność kredytową klientów. BGK czeka na podjęcie przez banki pierwszych decyzji o udzieleniu kredytu z gwarancją. Kolejne banki, z którymi BGK ma podpisane umowy, deklarują wdrożenie ww. gwarancji we wrześniu i październiku" - czytamy w informacji przesłanej Interii przez BGK.

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Rząd zapowiada zmiany w programie

- Jeśli okaże się, że ta oferta banków i wejście w program będą cały czas ograniczone, będziemy podejmowali kolejne działania - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Przeczytaj także: Podwyżka czynszu czeka wszystkich? Spółdzielnie mówią jasno: to nieuniknione

- Liczymy, że banki poprzez to, że muszą dostosować swoje systemy, dostosować ofertę przygotowują się w okresie wakacyjnym, kiedy jest mniejsze zainteresowanie kredytami, a od września będą już taką ofertę posiadały - dodał Buda.

Pytany, o zapowiadane zmiany przepisów, które mają poszerzyć grupę potencjalnych odbiorców programu, minister poinformował, że projekt jest już gotowy. - Myślę, że dołączymy go do innego procesu legislacyjnego, który już jest w toku - powiedział. Dodał, że zmiany zostaną na pewno wprowadzone w zakładanym terminie.

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Propozycja zmian

W maju ministerstwo informowało, że zmiany w programie "Mieszkanie bez wkładu własnego" wejdą w życie najpóźniej w styczniu 2023 r. Chodzi o podniesienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu, usunięcie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji (obecnie 10 proc. wartości nieruchomości) i umożliwienie skorzystania ze spłaty rodzinnej osobom, które zaciągną kredyt z wkładem własnym równym 20 proc. wartości nieruchomości, a którym w trakcie spłaty kredytu urodzi się kolejne dziecko.

Resort chce też objąć spłatami rodzinnymi osoby, które zaciągną kredyty o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości nieruchomości.

"Mieszkanie bez wkładu własnego". Zasady programu

26 maja weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, wprowadzająca możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego z gwarancją BGK, wynoszącą nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt ("Mieszkanie bez wkładu własnego"). Przepisy przewidują też możliwość skorzystania z tzw. spłaty rodzinnej, czyli spłaty przez BGK części kredytu w przypadku urodzenia się kredytobiorcy kolejnego dziecka.

Jak zaplanować niedużą kuchnię | Webinar z cyklu Wygodne mieszkanie