Co zrobić z kleszczem? Przynieś go na UW!
Masz kleszcza? Po jego wyjęciu przynieś lub wyślij go naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego! Może się okazać, że pajęczak ma krętki powodujące boreliozę. Jak mówi dr Agnieszka Pawełczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kleszcza przed przyniesieniem lub wysłaniem, trzeba odpowiednio zabezpieczyć.
- Najlepiej umieścić go w jakimś pudełeczku. Może to być np. pudełko po kremie. Dobrze jest włożyć do środka papierowy ręcznik, nawilżony wodą. Jeśli nie zrobimy tego od razu albo w przeciągu krótkiego czasu, to takie pudełeczko można przechowywać w lodówce lub np. na balkonie - mówi Agnieszka Pawełczyk.
Polecany artykuł:
Co kryją w sobie kleszcze?
W zamian za dostarczenie pajęczaka, otrzymamy informację zwrotną o tym, co w nim wykryto. - Pamiętajmy oczywiście o tym, że jeżeli wynik badania kleszcza jest pozytywny (czyli ma on w sobie np. krętki Borellia, czy jakieś inne patogeny), to nie wpadajmy od razu w panikę. Sama obecność tych patogenów w kleszczu wcale nie musi oznaczać, ze doszło do zakażenia człowieka - dodaje Agnieszka Pawełczyk. Kleszcze można za darmo przynosić lub wysyłać do Zakładu Parazytologii, Wydziału Biologii UW.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!