Klinika Budzik dla dorosłych ukończona. Pierwsi pacjenci pojawią się w niej w marcu

2022-12-08 16:09

To już druga klinika prowadzona przez Fundację Akogo? - pierwsza od dziewięciu lat zajmuje się dziećmi. Prezeska fundacji Ewa Błaszczyk-Janczarska poinformowała, że obudziło się w niej już setne dziecko. W nowej jest natomiast przygotowanych 17 łóżek - pierwsi pacjenci zawitają do niej w przyszłym roku.

Budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie została zakończona. To drugie tego typu miejsce w Polsce dla osób pełnoletnich, które zapadły w śpiączkę (pierwsze znajduje się w Olsztynie). Wewnątrz znalazło się 17 łóżek i specjalistyczny, nowoczesny sprzęt. - Niektóre pomysły wzięliśmy z Japonii, tam było takie rozwiązanie, że pacjent, śpiąc, może jednocześnie chodzić, dzięki umieszczonym na suficie szynom - mówi Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezeska fundacji Akogo?.

Każdy pacjent będzie miał indywidualnie dobraną terapię, gdyż każdy reaguje na inne bodźce. - Jeden lubi mecze i powinien mieć słuchawki z relacjami z meczów, drugi lubi słuchać muzyki, stąd powinien mieć w słuchawkach właśnie ją, ale trzeba wiedzieć, jaką konkretnie muzykę lubi - wyjaśnia Ewa Błaszczyk-Janczarska. - Dlatego wymagana będzie pełna współpraca z rodziną pacjenta, tak jak podobnie jest ona prowadzona w Budziku dla dzieci.

Czytaj również: In vitro w Warszawie. 40 mln zł na kolejną edycję programu, będą też bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia

W klinice będzie też prowadzona działalność naukowa. Lekarze, naukowcy i eksperci fundacji będą prowadzić badania nad chorobami neurodegeneracyjnymi. - Będzie coraz więcej pacjentów, którzy na nie cierpią, bo żyjemy zbyt szybko - wyjaśnia prezeska.

Budowa kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie zakończona

Placówka mieści się tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. To nieprzypadkowo wybrane miejsce. - Dzięki temu, jeśli stan pacjenta choćby nagle się pogorszy, możemy zabrać go na OIOM -  wyjaśnia Teresa Maria Bogiel, prezeska Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. - Działa to też w drugą stronę: jeśli pacjent się wybudzi, możemy mu zapewnić świetną opiekę lekarzy.

Budowa kliniki kosztowała ponad 50 milionów złotych. Pierwsi pacjenci mają do niej trafić w marcu przyszłego roku.

Dramat i ŁZY Polaków! To będą Święta BIEDY! GŁÓD przy stole wigilijnym | Komentery

Quiz. Jak dobrze znasz Jarosława Kaczyńskiego? 10/10 nie dostałby nawet Tusk!

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Jarosław Kaczyński?