Partner nie posprzątał mieszkania. Kobieta wezwała policję
39-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego wezwała ostatnio policję, jako powód podając trwającą awanturę domową. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy okazało się, że nie doszło do żadnej awantury, a sytuacja nie stanowiła zagrożenia życia ani zdrowia.
Okazało się, że konflikt między partnerami wynikał z wcześniejszych nieporozumień i pretensji kobiety o nieposprzątane mieszkanie. Wobec tej sytuacji policjanci wystawili mandat. Nie ukarali jednak partnera, ale samą kobietę, która za bezpodstawne wezwanie patrolu policji została ukarana mandatem w wysokości 500 zł.
Numer 112 - używaj go z rozwagą
Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń: „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych”.
Blokując telefon alarmowy bezpodstawnymi zgłoszeniami stwarzamy realne zagrożenie dla innych osób, które chcą się dodzwonić bo znalazły się w realnie niebezpiecznej sytuacji. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.
W 2024 roku w Centrach Powiadamiania Ratunkowego odnotowano ponad 20 mln połączeń przychodzących na numer 112. Niestety, jak pokazują statystyki blisko 40% wszystkich zgłoszeń okazuje się bezzasadna.
Gdzie zgłosić przestępstwo w Warszawie? Mapa miejsc: