Wizyta duszpasterska, zwana potocznie Kolędą, odbywa się co roku po Świętach Bożego Narodzenia. W czasie pandemii koronawirusa realizacja takiego spotkania kapłana z wiernymi była znacznie utrudniona. Archikatedra Warszawska podpowiada, jak przygotować się do niego w tym roku, kiedy już nic nie stoi na przeszkodzie realizacji planu.
Kolęda to wizyta duszpasterska, podczas której kapłan odwiedza wiernych w domu i ma okazję z nimi porozmawiać, pomodlić się i poświęcić ich mieszkanie. Kiedyś było to spotkanie obligatoryjne, ogłaszane z kościelnej ambony. Teraz świat się zmienia, a w związku z tym zasady dotyczące Kolędy również. Jak i kiedy obywa się ona w stolicy? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Czytaj także: Kolęda w Warszawie. Kiedy i na jakich zasadach się odbędzie?
W przypadku m.in. Archikatedry Warszawskiej, wizyta duszpasterska była uniemożliwiona w czasie pandemii koronawirusa. W przypadku tego kościoła w tym roku Kolęda trwać będzie: w dni powszednie od 17.00 do 21.00, a w soboty od 10.00 do 14.00.
Kapłani za pośrednictwem strony internetowej przekonują, że będzie to szczególna okazja do rozmowy oraz pobłogosławienia mieszkania oraz wspólnej modlitwy o błogosławieństwo Boże dla całej Rodziny. Podpowiadają również, jak się do tego przygotować.
Kolęda 2023: Jak się przygotować?
Przede wszystkim, aby ułatwić księżom dotarcie do właściwych mieszkań należy oznaczyć drzwi kredą, kreśląc na nich litery „K†M†B 2023” lub „C†M†B 2023”. W dniu Kolędy możemy też na drzwiach swojego mieszkania przyczepić karteczkę z napisem: „Zapraszamy”.
Wcześniej w domu należy nakryć stół białym obrusem, postawić na nim krzyż i zapalone świece. Obok należy położyć Pismo Święte, wodę święconą oraz kropidło. Jeśli nie ma się wody święconej, można nalać do miseczki wodę z kranu i poprosić kapłana na początku wizyty o jej pobłogosławienie.
W czasie Kolędy można złożyć ofiarę na rzecz parafii, jeśli dysponuje się środkami pieniężnymi. Nie jest to jednak obligatoryjne. Kolędzie czasem towarzyszą ministranci, może dla nich przygotować drobny poczęstunek. Ta sama zasada tyczy się kapłana.
Księża apelują, by nie zapomnieć o wyłączeniu telewizora w czasie wizyty duszpasterskiej. Jak się okazuje, jest to popularny błąd. Potem można już jedynie cieszyć się z wizyty i czerpać wzajemne korzyści z tego spotkania.