To już kolejne karetki, które trafią z pomocą na Ukrainę. - Konflikt zbrojny wciąż trwa, jest bardzo dużo zabitych, dużo rannych - mówi marszałek województwa Adam Struzik. - Koncentrujemy się przede wszystkim na pomocy medycznej. Z tych sygnałów, które otrzymujemy, to ten sprzęt, te karetki są bardzo potrzebne i oczekiwane.
Każda z karetek jest w pełni sprawna i załadowana medycznym sprzętem. Jedna z nich przywiezie sprzęt dla szpitali w Kijowie i Dnieprze, a druga posłuży Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej. - Są w nich popakowane i podzielone na porcje leki, mamy wskazane, jakie to są medykamenty. Są opisane po to, by po stronie ukraińskiej ich nie pogubić i jak najszybciej rozesłać tam, gdzie są najpilniej potrzebne - wyjaśnia dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.
Za pomoc Ukrainie podziękował Igor Kozankewycz, dyrektor Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej. - Wojna z jednej strony to śmierć, to utrata bliskich osób, okaleczenia, utrata majątku. To tragedia, dla wielu osób to duża tragedia. Z drugiej strony to też okazja, żeby zdać pewien egzamin z życia - mówił. - To, co ja tutaj przeżywam... Ja widzę, ile ludzi jest odważnych, by komuś pomagać, by oddawać rzeczy, których sami potrzebują, ale oddają je innym. Ja wierzę, że ten egzamin jest też dla całej Europy, żebyśmy stali się inni, lepsi.
Oprócz doraźnej pomocy w postaci karetek, Mazowsze przekaże także 2 miliony złotych na posiłki dla 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy. - Pozwoli to w bezpieczny sposób zapewnić posiłki potrzebującym, ale będzie też docenieniem miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców – uważa Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Przygotowaniem posiłków zajmą się m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej i centra integracji społecznej. Mają do tego adekwatne warunki techniczne i wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy. To jednocześnie miejsca, w których zatrudnienie znajdują osoby wykluczone społecznie. Władze samorządu województwa mają też nadzieję, że uchodźcy z Ukraińcy będą mogli również znaleźć pracę m.in. właśnie w spółdzielniach socjalnych.
Według danych Straży Granicznej, od początku inwazji Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,2 mln osób.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!