Konferencja w Ministerstwie Sprawiedliwości

i

Autor: Facebook/Ministerstwo Sprawiedliwości

Nowe przepisy w sprawie przemocy nieletnich. Reakcja na wydarzenia z Pruszkowa

2023-03-13 10:30

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się dziś konferencja prasowa ws. nowych przepisów odnoszących się do przemocy wśród nieletnich. Jest to reakcja rządzących na tragiczne wydarzenia z Zamościa i drastyczne pobicie z Pruszkowa.

Przemoc wśród nieletnich. Nowe przepisy

Tragedia z Zamościa i brutalne pobicie nastolatka w Pruszkowie wstrząsnęły opinią publiczną. Zmartwieni obywatele domagają się więc reakcji władz. Z tej przyczyny w poniedziałek po godzinie 9 odbyła się konferencja Ministerstwie Sprawiedliwości nt. "Przemoc wśród młodzieży - nowe przepisy o nieletnich." 

- Wszyscy jesteśmy zbulwersowani wydarzeniami z Pruszkowa. (...) To zdarzenie z Pruszkowa to jest tylko jeden z przykładów tego rodzaju zdarzeń z ostatniego czasu - rozpoczął swoją przemowę wiceminister Michał Woś, komentując przypadki pobić wśród młodych ludzi.

Czytaj także: Policja zatrzymała sześć osób w sprawie pobitego nastolatka z Pruszkowa

Praktyczne zastosowanie prawa

Podczas konferencji prasowej Michał Woś wskazywał na ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich z 2022 roku. Zdaniem polityka pokazała ona swoją skuteczność.

- Ta grupa z Pruszkowa została zatrzymana, procedury, legislacja, dobre prawo przygotowanie w Ministerstwie Sprawiedliwości zadziałało, z tą nadzieją, myślą, że ci młodzi ludzie wyjdą na prostą, mimo tak fatalnego zachowania, mimo takiej demoralizacji, że mają szansę właśnie jeszcze na normlane życie - podkreślał Michał Woś.

Czytaj także: Brutalne pobicie w warszawskim sklepie. Ofiara zwróciła uwagę agresorowi, ten wpadł w szał

Rodzice innych nastolatków pozostają zmartwieni, że ich dzieci czeka taki los, jaki spotkał ofiary przemocy. Niektórzy obawiają się również, że ich potomkowie pójdą drogą oprawców. Co wydarzyłoby się w takim wypadku?

- Stąd przepisy ustawy, które przewidują dla nich pełne gwarancje procesowe, obrońców itd. Ale też przewidują to, że sąd w pierwszej kolejności będzie brał pod uwagę poprawczak, jeśli nie poprawczak to innego rodzaju środki resocjalizacyjne, wychowawcze, w tym okręgowy ośrodek wychowawczy - wyjaśniał polityk. Miejmy nadzieję, że faktycznie nieuchronność kary wstrzyma pęd młodzieży do przemocy.

Małgorzata Kidawa Błońska: JAN PAWEŁ II JEST DLA MNIE OSOBĄ ŚWIĘTĄ