Z miasta

Koniec Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. "Siedmiokrotna podwyżka czynszu"

2025-02-18 20:19

Z mapy Warszawy zniknęło muzeum poświęcone wydarzeniom Powstania Warszawskiego. Mimo to placówka apeluje o wsparcie i liczy, że uda jej się odtworzyć swoją działalność w nowym miejscu. W Internecie powstała specjalna zbiórka w tej sprawie.

Spis treści

  1. Koniec Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Jaka jest przyczyna?
  2. Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego - co dalej?
  3. Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego - co to za miejsce?

Koniec Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Jaka jest przyczyna?

W sobotę 15 lutego na stronie facebookowej Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego pojawił się komunikat o zakończeniu funkcjonowania tej placówki.

"Dziś, po 1851 dniach istnienia naszej placówki muzealnej na mapie edukacyjnej Warszawy zdjęliśmy tablicę Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego".

Nie wszyscy wiedzieli, że w stolicy działały dotąd dwie instytucje muzealne poświęcone bohaterskiemu zrywowi sprzed 80 lat. Poza najpopularniejszym - Muzeum Powstania Warszawskiego - funkcjonowało też Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego (MPPW). Zajmowało się ono gromadzeniem i ekspozycją pamiątek związanych z wydarzeniami z 1944 roku.

Jaki jest powód likwidacji Muzeum w swojej dotychczasowej formie? Jak się okazuje, decydująca była drastyczna podwyżka czynszu dla placówki - stawka wzrosła aż siedmiokrotnie. Zamiast 1,5 tys. złotych było to aż 15 tys. złotych miesięcznie.

- Niestety musimy się stąd wyprowadzić. Nie stać nas na taki czynsz, jaki zaproponował właściciel budynku – powiedział "Super Expressowi" Tomasz Karasiński, szef GH „Zgrupowanie Radosław”.

Budynek, który wynajmował Muzeum należy do Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego, podległego Ministerstwu Aktywów Państwowych.

- Zarząd spółki zobowiązany jest do dbania o interesy wspólników oraz zachowania należytej staranności w zarządzaniu majątkiem spółki. Obniżenie stawki czynszu poniżej poziomu rynkowego prowadziłoby do ograniczenia przychodów Spółki, co w obecnej sytuacji gospodarczej - rosnące koszty utrzymania nieruchomości, inflacja - mogłoby mieć negatywny wpływ na realizację jej podstawowych celów gospodarczych – poinformowała "Super Express” Klaudia Oleszek z biura zarządu WPH.

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego - co dalej?

MPPW działało w budynku zabytkowej, powstańczej Reduty Banku Polskiego w Śródmieściu. Jak zapewniają jego twórcy to nie koniec historii tej instytucji:

"Nieustannie poszukujemy nowego miejsca na nasze unikatowe, bogate zbiory – a jeśli je znajdziemy, będziemy potrzebować środków na jego przystosowanie tak, by archiwalne dokumenty przechować i udostępnić zwiedzającym w najlepszych możliwych warunkach" - czytamy w komunikacie w social mediach.

Jednocześnie w Internecie trwa zbiórka pieniędzy na dalsze funkcjonowanie muzeum.

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego - co to za miejsce?

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego pojawiło się na mapie stolicy w styczniu 2020 roku. Jego pracownicy poza działalnością muzealną prowadzili również lekcje historii dla wycieczek szkolnych.

Placówka deklarowała, że jej celem jest gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów związanych z walką o niepodległość Polski w latach 1939-1963, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów związanych z historią żołnierzy Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego.

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego:

Jan Ołdakowski w 20. urodziny Muzeum Powstania Warszawskiego. "Nikt nie wierzył, ja musiałem..."
Drogowskazy
Herstorie i Muzeum Historii Kobiet. DROGOWSKAZY