Sklep monopolowy w Warszawie

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS

Z Warszawy

Koniec hucznego imprezowania w Warszawie? Mieszkańcy chcą nocnego zakazu sprzedaży alkoholu

2024-01-31 15:05

Nie tak dawno informowaliśmy o poziomie zadowolenia z życia mieszkańców Warszawy w poszczególnych dzielnicach. Badanie opinii Barometr Warszawski, zlecone przez stołeczny ratusz, sprawdziło także, jakie jest zdanie warszawiaków w sprawie nocnej sprzedaży alkoholu. Jak się okazało, większość opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu handlu napojami procentowymi w godzinach nocnych.

Mieszkańcy Warszawy chcą zmian. Poparli zakaz sprzedaży alkoholu w nocy

Wyniki badania, zamieszczone w Barometrze Warszawskim, przedstawiły sprawę jasno. Większość mieszkańców opowiedziała się za wprowadzeniem w Warszawie zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, między godz. 22:00 a 6:00 rano. Takie rozwiązanie zyskało aprobatę blisko 60 proc. uczestników badania. Wśród nich więcej było kobiet - 65 proc., a mężczyzn - 53 proc. Zakaz znalazł także wielu zwolenników wśród osób starszych.

Od 2018 r. wprowadzenie nocnej prohibicji jest zdecydowanie łatwiejsze. Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych znacznie ułatwiły możliwość realizacji takiego rozwiązania przez samorządy. Do polskich miast, w których (w całości lub części) nocą nie kupimy alkoholu, należą m.in. Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław czy Zakopane.

W której dzielnicy mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia?

W stołecznej analizie znalazły się także wyniki badania dotyczącego zadowolenia z życia mieszkańców w konkretnych dzielnicach Warszawy. Przedstawione dane dowiodły, że najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie są mieszkańcy dzielnic: Wesoła (93 proc.) i Wilanów (93 proc.). Z kolei najbardziej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy są mieszkańcy Mokotowa (93 proc.). Najgorzej pod kątem zadowolenia z życia w Warszawie wypadają mieszkańcy Targówka (82 proc.), a mieszkańcy Pragi-Północ są najmniej zadowoleni z życia w swojej dzielnicy (84 proc.).

Zobacz poniżej dawne województwa na Mazowszu:

Wynajęli sklep monopolowy, ale nie sprzedali tam nawet kropli alkoholu