Koniec świata nastąpi szybciej niż myślimy! To zagrożenie większe niż koronawirus

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Koniec świata nastąpi szybciej niż myślimy! To zagrożenie większe niż koronawirus

2020-08-06 11:45

Koronawirus zalał nas falą plastiku - tylko w Polsce w marcu i kwietniu wyprodukowano 35 milionów masek i pół miliona jednorazowych rękawic. Ekolodzy biją na alarm, że nawyki których dorobiliśmy się w trakcie pandemii mają katastrofalny wpływ na środowisko. Czy właśnie tak doprowadzimy do końca świata? Ekolodzy zwracają uwagę na jeszcze jedną przyczynę...

Spis treści

  1. Koniec świata nastąpi szybciej niż myślimy! Ekolodzy biją na alarm!
  2. Koronawirus w na świecie - plusy i minusy

Wzrost produkcji plastiku to jedno- drugie to brak segregowania i problemy z recyklingiem. Wyrzucone byle gdzie rękawiczki czy maseczki są zagrożeniem dla zwierząt a także dla planety.

Koniec świata nastąpi szybciej niż myślimy! Ekolodzy biją na alarm!

- Maseczki czy rękawiczki. One tylko pokazały, że mamy ogromny problem z czymś, co uznaliśmy za jednorazowe, a jednak nie jest to jednorazowe. Jeden raz tego używamy często, a w ekosystemie zostaje nawet 400 lat - mówi Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska.

To jednak niejedyny nasz problem. Nowe dane z Air Quality Life Index (AQLI) wykazują, że poziom zanieczyszczenia powietrza utrzymuje się na tym samym poziomie od dwóch dekad. To szczególnie złe informacje dla mieszkańców obszarów gęsto zasiedlonych. Zła jakość powietrza skraca długość życia mieszkańców naszej planety nawet o 10 lat! Zdaniem ekspertów jest to poważniejszy problem nawet niż pandemia koronawirusa.

Sonda
Jak twoim zdaniem wyglądać będzie koniec świata?

Koronawirus w na świecie - plusy i minusy

Z powodu koronawirusa "zapomnieliśmy" też o innych dobrych nawykach- jak bumerang powrócił problem marnowania żywności. W Wielkiej Brytanii bio odpady, czyli właśnie resztki jedzenia, wzrosły o blisko 40%. Straciliśmy też zaufanie do komunikacji miejskiej. Na ulice wyjeżdża coraz więcej samochodów, co oznacza większą emisję dwutlenku węgla. Plusem jest powrót do dwóch kółek- z badań wynika, że co czwarty Polak przesiadł się na rower.​

Wakacje w mieście. Dolina Gęśnika w Zielonej Górze