Inwestycje

Koniec tunelu pod Marszałkowską. "Obiekt nie zostanie tylko zasypany"

2024-06-27 14:40

Rozpoczyna się kolejny etap realizacji projektu Nowego Centrum Warszawy. Przed Pałacem Kultury i Nauki powstaje plac Centralny, a warszawscy drogowcy przygotowują się do przebudowy kwartału ulic Złotej i Zgoda. Przy tej okazji zlikwidowany zostanie tunel pod ulicą Marszałkowską.

Tunel pod Marszałkowską przechodzi do historii

Jak przekazał stołeczny ratusz, w nocy z piątku na sobotę, z 28 na 29 czerwca, zostanie zamknięty zjazd do tunelu od strony Marszałkowskiej i na Złotej. Ruch na ulicy Złotej - wzdłuż tunelu - będzie odbywał się tak, jak dotychczas. Otwarte pozostaną dwie jezdnie, zawrotka i wyjazd w prawo w Marszałkowską.

- Zadanie nie jest proste, ale istotne w kontekście budowy Nowego Centrum Warszawy. Obiekt nie zostanie tylko zasypany. Część elementów zostanie rozebrana, a cześć zalana betonem - tak, aby przejazd Marszałkowską był w pełni bezpieczny. Drogowcy przebudują także dużą stację trafo, która znajduje się w tunelu - przekazali urzędnicy. W planach są także nowe chodniki.

Jak zmienią się ulice Złota i Zgoda? Więcej zieleni i przestrzeni rekreacyjnej

Niedawno został wybrany wykonawca w przetargu na przebudowę 2,5 hektara ulic i placów. Najlepsze okazała się firma Skanska, która za prace ma otrzymać ponad 49 mln zł. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy.

- Całkowicie zmienią się nie tylko Złota i Zgoda, ale też ulica Sienkiewicza, duży fragment ulicy Jasnej oraz place pomiędzy nimi, w tym przed charakterystycznym "Domem pod Orłami". Pojawią się setki nowych drzew, skwery z niską zielenią, ozdobne fontanny. Powstaną trzy duże miejskie place. Towarzyszyć im będzie zaplanowana w detalach wymiana nawierzchni na takie, które są estetyczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów - zaznaczył ratusz.

Nowe Centrum Warszawy. Główne założenia projektu

Celem całej inwestycji jest stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni w centrum miasta. Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place, będzie też więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię - do, będącego na ukończeniu, parkingu pod placem Powstańców Warszawy.

Nowe Centrum Warszawy. W najbliższych latach Śródmieście ma szansę na dalsze zmiany