Uchodźcy Torwar

i

Autor: Daniel Arciszewski/SUPER EXPRESS Hala główna warszawskiego Torwaru to teraz sypialnia dla 480 osób, którym udało się wydostać z piekła wojny

Koniec z punktem recepcyjnym dla uchodźców na Torwarze. Dlaczego?

2022-04-06 19:34

Punkt recepcyjny na Torwarze został uruchomiony 4 marca. W pierwszych dniach był przepełniony, teraz potrzebujących pomocy uchodźców było coraz mniej. W związku z tym zadecydowano o zamknięciu punktu. Gdzie teraz uchodźcy uciekający z objętej wojną Ukrainy mogą szukać pomocy?

O tym, że w punkcie recepcyjnym na Torwarze jest coraz mniej uchodźców informowaliśmy już dwa dni temu. -  Praktycznie mamy w tym momencie nadmiar produktów - zarówno chemicznych, jak i spożywczych - mówił reporterowi radia ESKA koordynator punktu, Zbigniew Łukaszuk. Wówczas przekonywał, że z jego wiedzy wynika, że punkt będzie działał do czasu zakończenia wojny w Ukrainie. Decyzja wojewody mazowieckiego jest jednak inna.

Czytaj także: Coraz mniej osób w punktach dla uchodźców. Do kiedy będą otwarte?

- W związku z zaobserwowanym wyraźnym spadkiem napływu uchodźców z Ukrainy, a tym samym zmniejszającą się liczbą osób przebywających w punkcie recepcyjnym COS Torwar, Wojewoda Mazowiecki zdecydował o zakończenie działalności tego punktu od piątku 8 kwietnia - czytamy w oświadczeniu wojewody.

Co z uchodźcami, którzy przybędą do Warszawy?

- Uchodźcy przybywający do Warszawy będą obecnie kierowani do zorganizowanych miejsc zakwaterowania prowadzonych przez wojewodę. Punkt wydawania pomocy humanitarnej zostanie przeniesiony do magazynu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tys. osób. 6 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz służbami zaangażowanymi w działania w hali COS Torwar i podziękował za współprace i okazane serce potrzebującym - informuje zespół prasowy wojewody.

W punkcie recepcyjnym na Torwarze zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. W ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do ok. 100. Od początku funkcjonowania punktu bieżące działania każdego dnia wspierało ok. 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników. Wszystkich wolontariuszy i organizacje, które nadal chcą wspierać uchodźców z Ukrainy, wojewoda Konstanty Radziwiłł zaprasza do współpracy m.in. w prowadzonych przez niego punktach informacyjnych.

Czytaj także: Rosja wysyła wszystkie siły na wschód. "Wkraczamy w krytyczną fazę wojny"

W województwie mazowieckim funkcjonuje obecnie 460 punktów zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, w których przygotowanych jest łącznie ponad 30 tys. miejsc, z czego wolnych pozostaje ponad 15 tys. miejsc. Baza zakwaterowania jest na bieżąco poszerzana. Ponadto, w Warszawie działają punkty informacyjne na dworcach.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)

QUIZ. Jesteś mistrzem kierownicy? Te pytania to zweryfikują!

Pytanie 1 z 12
Przejazd na czerwonym świetle. Jest dozwolony…