PKP wprowadza nową aplikację
Za pośrednictwem aplikacji Pekapka będzie można kupić bilet, ale także wymienić go czy zwrócić. Możliwe będzie także pobranie faktury VAT. Za jej pośrednictwem będzie można także zamówić posiłek z wagonu restauracyjnego - teraz jest to możliwe dzięki aplikacji mWars.
Pekapka ma zastąpić IC Mobile Navigator. Możliwa będzie migracja konta do nowej aplikacji. PKP nie podaje jeszcze od kiedy nowe rozwiązanie będzie dostępne. Zapowiedziano jednak, że premierę zaplanowano jeszcze na 2022 rok.
Czytaj także: Pociąg odjechał, ale bez pasażerów. Dantejskie sceny na Dworcu Wschodnim
Prostszy język
PKP Intercity poinformował także, że jako pierwszy w Polsce przewoźnik kolejowy, dołącza do grona organizacji, które w jasny oraz prosty sposób komunikują się ze swoimi klientami. Dokumenty kierowane do pasażerów piszemy zgodnie z zasadami prostego języka. - Od 27 października dokumenty te dostępne są na naszej stronie internetowej, natomiast 2 listopada ich postanowienia wejdą w życie. Dzięki zastosowaniu zasad prostego języka cztery nasze dokumenty otrzymały certyfikat „Językowego znaku jakości” Fundacji Języka Polskiego - informuje PKP Intercity.
Czytaj także: Będą utrudnienia dla pasażerów. Pociągi w całej Polsce staną na godzinę. Co jest powodem?
- Nowe dokumenty mają wiele cech, które ułatwiają ich czytanie i zrozumienie. Nie znajdziemy w nich kolejowego żargonu, który zastąpiliśmy słownictwem przystępnym i zrozumiałym dla każdego. Numeracja przepisów jest ciągła (w całym dokumencie) i uproszczona. Tam, gdzie to możliwe, stosujemy zdania pojedyncze zamiast wielokrotnie złożonych, a każde zdanie odpowiada za jeden przepis. Odnalezienie interesujących nas zapisów w dokumencie ułatwi interaktywny spis treści i wyciąg najważniejszych informacji, znajdujący się na pierwszej stronie. Obok przepisów znajdziemy wyjaśnienia, dopowiedzenia i przykłady ułatwiające zrozumienie. W punktach regulaminu zawarliśmy też odnośniki do stron internetowych, które mogą być przydatne. Wybrane treści ujęte są w tabelach o przyjaznej konstrukcji, co również ułatwia ich zrozumienie. Na czytelność tekstu wpływa też estetyka dokumentów, dlatego stosujemy stonowaną kolorystykę, wyraźny podział na sekcje i adekwatnie dobraną interlinię - podkreślono.