Ci Polacy grają we wtorek, 12 października
Polacy: Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski wystąpią w sesji porannej, a Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek w sesji wieczornej. Interpretacje kompozycji Chopina w wykonaniu Marcina Wieczorka publiczność usłyszy na zakończenie przesłuchań II etapu Konkursu Chopinowskiego.
We wtorek w warszawskiej Filharmonii Narodowej zagrają także: Wei-Ting Hsieh z Chińskiego Tajpej; Nikolay Khozyainov z Rosji; Su Yeon Kim oraz Hyuk Lee z Korei Południowej; Aimi Kobayashi oraz Shushi Kyomasu z Japonii; Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady.
W interpretacjach kompozycji Chopina jury ocenia także momenty improwizacji będące próbą zbliżenia się do stylu chopinowskiego.
Improwizatorski talent Chopina
O improwizatorskim talencie Chopina pisał jeden z jego najbliższych przyjaciół Julian Fontana: „Już w wieku dziecięcym zadziwiał bogactwem improwizacji. Wystrzegał się jednak, aby nie czynić z niej widowiska. Ci wszakże nieliczni wybrani, którzy słuchali go improwizującego całymi godzinami w najcudowniejszy sposób, kiedy ani jedna z jego fraz nie przypominała nigdy któregokolwiek kompozytora, nie zaprzeczą, jeśli stwierdzimy, że jego najpiękniejsze kompozycje są jedynie odbiciem i echem jego improwizacji.”
Uwodzicielskimi słowami nazwał wypowiedź Fontany Dany Gooley. Według historyka muzyki, teza, jakoby z fortepianu Chopina emanowała niegdyś muzyka prześcigająca nawet jego zanotowane kompozycje, zbyt jest piękna, by się jej oprzeć. „Czujemy zazdrość wobec tych nielicznych przyjaciół i wtajemniczonych, którzy mieli to szczęście, że mogli często słuchać Chopina w prywatnych okolicznościach, gdy czuł się w ich gronie swobodnie. To +ach, gdybyście tam byli+ rozbudza przyjemne ukłucie tęsknoty za postacią i artystą, którego osobowość i grę można przywołać już jedynie we wspomnieniach” – zaznacza Gooley w tekście „Chopin jako improwizator” zamieszczonym w ósmym numerze „Kuriera Chopinowskiego”.
Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia. Program Drugi emituje także archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+.
Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały, oprócz Dwójki, główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka. Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.
12 października o godz. 11 - jak informuje organizator Konkursu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina rozpocznie się sprzedaż dodatkowej puli biletów na III etap przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego. Bilety można zakupić za pośrednictwem strony bilety.nifc.pl oraz osobiście w Kasach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.
Źródło: PAP
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!