Dla osób, które kochają kwiaty, nadarza się wyjątkowa okazja do pochwalenia się swoimi podopiecznymi. W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania miasta. Zgłoszenia są przyjmowane od 1 czerwca, a mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych.
Przedwojenne tradycje
Konkurs ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji ukwiecania stolicy przy udziale warszawianek i warszawiaków. Historia konkursu sięga lat 30., kiedy prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył, aby stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie.
- Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta, zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków. Reaktywacja akcji nastąpiła dopiero na początku lat 70. Przez kolejne lata m.st. Warszawa razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuowało tę tradycję i promowało miłość do zieleni wśród mieszkańców - tak sprawę opisuje miasto.
Czytaj także: Zadrzewienie Wilanowa. Podjęto radykalne kroki wobec zieleni miejskiej
Zgłoszenia do konkursu Warszawa w kwiatach
- Warszawa w kwiatach to konkurs, w którym doceniamy i wyróżniamy pasjonatów zieleni. Czekamy na zgłoszenia wszystkich projektów, które są hołdem dla miejskiego ogrodnictwa – od ukwieconych okien i balkonów, przydomowych ogrodów czy kawiarnianych ogródków. Tegoroczna 40. edycja tego historycznego konkursu to kontynuacja pięknej tradycji krzewienia miłości do zielni wśród warszawianek i warszawiaków – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.
Wszystkie informacje o aktualnych wydarzeniach dostępne są na stronie Warszawa w kwiatach. Zgłoszenia do 40. edycji konkursu zbierane są od 1 czerwca do 17 lipca w dziewięciu kategoriach:
- balkony, loggie i okna,
- inicjatywy sąsiedzkie,
- ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych,
- osiedla mieszkaniowe,
- aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych),
- ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych),
- założenie ogrodowe statutowe,
- założenia ogrodowe niestatutowe,
- ogródki Działkowe Kwietne.
W konkursie można wygrać nagrody, które przyzna jury. Finałowy piknik honorujący zwycięzców odbędzie się 27 sierpnia 2023 roku. Wydarzenie będzie pełne atrakcji. Organizatorem jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.