W 2022 r. kontynuowano współpracę służb – działania kontrolne prowadzone są w sposób cykliczny i na szeroką skalę - podkreśla stołeczny ratusz. Dotyczą one weryfikacji legalności prowadzenia przewozu osób taksówką i samochodem osobowym na terenie m.st. Warszawy oraz sprawdzenia przestrzegania przez przewoźników obowiązujących norm prawnych. W kontrole były zaangażowane uprawnione służby, posiadające niezależne od siebie, różne kompetencje takie jak: Policja, Urząd Celno-Skarbowy, Inspekcja Transportu Drogowego czy Straż Graniczna.
Przewóz osób. Najczęstsze naruszenia
Dbając o bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających na terenie m.st. Warszawy z komercyjnych usług przewozowych ponownie jak w latach ubiegłych, przeprowadzono czynności sprawdzająco-kontrolne, łącznie 1561. W 460 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości.
Do najczęściej występujących naruszeń należały:
- 138 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji,
- 16 kierowców wykonywało transport drogowy osób pojazdem niezgłoszonym do licencji,
- 168 kierowców brak badań lekarskich i psychologicznych kierowcy,
- 160 kierowców naruszyło przepisy prawa miejscowego,
- 97 kierowców poruszało się pojazdem bez uprawnień do kierowania,
- 8 kierowców po spożyciu środków odurzających (narkotyki),
- 6 kierowców po spożyciu alkoholu,
- 55 kierowców posługujących się fałszywym prawem jazdy,
- 5 kierowców poszukiwanych,
- 70 zatrzymane dowody rejestracyjne pojazdów,
- 77 pojazdów odholowano.
W przypadku podejrzenia, że usługa została wykonana niewłaściwie pasażer może złożyć zgłoszenie do Urzędu m.st. Warszawy, również za pośrednictwem portalu Warszawa 19115.
Przeczytaj także: Uber weryfikuje swoich kierowców w Warszawie. Wkrótce kolejne miasta
Korzystając z przewozu trzeba sprawdzać, czy pojazd posiada lampę na dachu z napisem "TAXI" wymaganą w przypadku licencjonowanych taksówek oraz czy wewnątrz pojazdu – w widocznym miejscu, znajduje się specjalny identyfikator opatrzony hologramem, zdjęciem kierowcy oraz opisany jego imieniem i nazwiskiem.
Po wykonaniu usługi taksówkarz zobowiązany jest wydać paragon fiskalny zawierający m.in. nr boczny i nr rejestracyjny taksówki. Paragon za wykonany przejazd należy zawsze zachować – w przypadku ewentualnych nieprawidłowości jest on podstawą do późniejszych roszczeń.