Mateusz Morawiecki

i

Autor: PAP/Waldemar Deska Mateusz Morawiecki

polityka

Konwencja programowa PiS w Warszawie. Co PiS może obiecać Polakom, jakie padną deklaracje?

W sobotę i niedzielę (13-14 maja) w Warszawie odbędzie się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, pierwsza z całej serii; ma ją zdominować dyskusja polityków, ekspertów i obywateli. Czy zostanie zapowiedziany program na miarę 500 plus? Co PiS może obiecać Polakom? Jakie padną deklaracje? Nasza analiza.

W wydarzeniu wezmą udział czołowi politycy partii rządzącej, m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas dwudniowej konwencji w Warszawie mają zostać ogłoszone pierwsze propozycje programowe PiS na nadchodzące wybory parlamentarne, które odbędą się jesienią. - Taki kongres programowy z udziałem ekspertów i czołowych polityków, gdzie będziemy wykuwali program w oparciu o te debaty, które odbywały się w całej Polsce w ostatnich tygodniach - zapowiadał rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Konwencja ma opierać się panelach z udziałem polityków, ekspertów i obywateli.

Konwencja PiS, co partia może obiecać Polakom

Biorąc pod uwagę nieoficjalne zapowiedzi z ostatnich miesięcy, przygotowaliśmy listę programów, na które może zdecydować się partia rządząca, by wygrać wybory.

1. Waloryzacja 500 plus

Biorąc pod uwagę szalejącą inflację, a także fakt, że od początku programu Rodzina 500 plus kwota comiesięcznego świadczenia się nie zmieniła, niemal pewne jest, że PiS będzie chciało zwaloryzować 500 plus. Do jakiej kwoty? W mediach najczęściej padała kwota 700 złotych, ale niewykluczone, że będzie to więcej. Oficjalnie politycy PiS przekonują, że nie pracują nad zmianami w tym programie.

2. Świadczenie dla kobiet, czyli odpowiedź na "babciowe" Tuska

W maju PiS złoży projekt ustawy mający pomóc w aktywizacji zawodowej kobiet. W grę wchodzą granty, zwolnienia z ZUS czy zmiany w kodeksie pracy - informowały media kilka tygodni temu. Kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim miałyby otrzymać co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, co miałoby być odpowiedzią na "babciowe" zapowiedziane przez Donalda Tuska.

3. Renta wdowia

To pomysł, który forsuje Lewica, a projekt ustawy w tej sprawie złożyły związki z OPZZ. Zakłada on, że w przypadku śmierci jednego z małżonków pozostała przy życiu osoba miałaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku plus 50 proc. swojego świadczenia. Pomysł cieszy się dużym zainteresowaniem i poparciem wśród starszych obywateli, więc niejako PiS jest zmuszone wyjść z własną propozycją w tej sprawie.

4. Zmiany podatkowe

W ostatnich tygodniach wrócił temat zmian w polskim systemie podatkowym, ma zostać ponownie uproszczony, podatki mają być niższe.

5. Program mieszkaniowy

Po fiasku Mieszkania plus, PiS zaproponowało nowy program, który zakłada, że osoby, które po raz pierwszy kupują mieszkanie, mogą liczyć na kredyt na bardzo dobrych warunkach (kredyt na dwa procent). PiS na pewno będzie często poruszało ten temat w kampanii, temat mieszkalnictwa może być jednym z wiodących. Niewykluczone, że partia przedstawi jeszcze dodatkowe rozwiązania, które pomogą rozwiązać problem braku mieszkań w Polsce.