Kosmiczna budowla na Powiślu. Co będzie się w niej znajdować?

i

Autor: Fundacja Ideanova Kosmiczna budowla na Powiślu. Co będzie się w niej znajdować?

Kosmiczna budowla na Powiślu. Będzie pełniła wyjątkową funkcję. O co chodzi? [ZDJĘCIA]

2021-05-06 21:47

Kosmiczna budowla w centrum Warszawy. To wyjątkowa rzeźba stworzona przez krakowskiego rzeźbiarza. Ma jednak spełniać bardzo wyjątkową funkcję! Jaką?

Tajemnicza budowla tuż obok warszawskiej Syrenki. Okazuje się, że będzie pełniła wyjątkową funkcję - kapsuły czasu! Można do niej wrzucić wizję przyszłości miasta za 100 lat.

Kapsuła czasu na Powiślu

Kapsuła czasu to rzeźba stworzona przez młodego artystę, Aleksandra Rokosza, inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego. Kapsuła czasu ma podstawę zrobioną z miedzi, a górna część obiektu została wykonana z lakierowanego włókna szklanego. Można do niej wrzucić artystyczne, plastyczne i multimedialne wyobrażenia o Warszawie za 100 lat.

Pierwsze otwarcie Kapsuły za 10 lat

We wnętrzu Kapsuły będą ukryte prace plastyczne i literackie, opisujące życie warszawiaków za 100 lat. Pierwsze otwarcie Kapsuły jest planowane za 10 lat, a następne w równych odstępach czasowych, co 25 lat. Warszawa jest trzecim miastem w Polsce, które gości u siebie Kapsułę.

Czytaj także: Powstaną drogi, które same się naprawiają! Jak to działa? Wyjątkowy projekt naukowców z PW

Mobilna rzeźba została ustawiona obok Syrenki na Powiślu i pozostanie tam do 31 lipca. Następnie wyruszy do kolejnego miasta.

Co znajduje się w kosmicznej rzeźbie?

Najważniejsze jest wnętrze rzeźby - Serce Kapsuły Czasu. Wewnątrz instalacji znajduje się skrzynia o pojemności 1m3, która przechowuje już około czterech tysięcy prac - literackich i plastycznych, przedstawiających wizje świata odległego o sto lat. Rysunki i opisy tworzyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Warszawska edycja wypełniania rzeźby będzie realizowana pod nazwą „Warszawa za 100 lat - Serce Kapsuły Czasu”. Chętni warszawiacy mogą wysyłać swoje prace przedstawiające stolicę w 2120 r. na adres Fundacji Ideanova (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Skany prac są umieszczane w internetowej chmurze, a oryginały trafiają do rzeźby. Można też przekazać cyfrową wizję przyszłości, wysyłając ją za pośrednictwem strony internetowej kapsulaczasu.org lub bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Kapsuła Czasu, która stanęła na bulwarach wiślanych, różni się od innych kapsuł, bo wyjątkowo nie jest zapisem czasów współczesnych dla następnych pokoleń. - Przewrotnie w tej naszej kapsule nie jest zamknięta nasza teraźniejszość, a przyszłość. To jak my wyobrażamy sobie jak będą żyć ludzie po 2100 roku - mówi Agnieszka Cudek z Fundacji Ideanova, odpowiedzialnej za Kapsułę Czasu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Kapsuła czasu w Krakowie

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Co to za miasto? Trzy wskazówki muszą ci wystarczyć

Pytanie 1 z 12
Manufaktura, "Mały Oświęcim", O.S.T.R: