Świątynia Opatrzności

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z miasta

Księża budują elektrownię wiatrową w Wilanowie. Pojawiły się kontrowersje

Tuż obok Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powstaje blisko 15-metrowy wiatrak. Buduje go kuria, a okoliczni mieszkańcy pytają o pozwolenie. Sprawa wywołała już spore kontrowersje.

Elektrownia wiatrowa przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

Tuż przy Świątyni Opatrzności Bożej w stołecznym Wilanowie zarządca terenu, czyli kuria warszawska, ma zamiar postawić 14,5-metrową elektrownię wiatrową. Prace już się rozpoczęły.

Turbina wiatrowa o mocy 50 kW będzie zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne niemal całego kompleksu, na którym stoi jeden z najważniejszych kościołów w Polsce, jakim jest wilanowska świątynia. Przypomnijmy, że oddano ją do użytku 11 listopada 2016 roku, ale historia planów jej stworzenia sięga jeszcze końcówki XVIII wieku.

Problem w tym, że - jak informuje stołeczna "Gazeta Wyborcza" - inwestycja ma nie posiadać wydanego pozwolenia na budowę. Została jedynie zgłoszona w lutym 2023 roku, ale na mocy samego zgłoszenia wybudować można turbinę jedynie do 12 metrów wysokości.

Mimo to kuria stawia wiatrak o maksymalnej, przewidzianej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wysokości, czyli 14,5 metrów.

Wiatrak w Wilanowie - czy nie zakłóci spokoju mieszkańców?

Jak zapewniają przedstawiciele kościelnych zarządców terenu, stosowna dokumentacja dotycząca inwestycji została złożona do Urzędu Dzielnicy Wilanów.

Część mieszkańców jest jednak zaniepokojona nie tylko faktem stawiania tak wysokiej konstrukcji, ale i konsekwencjami dla najbliższego otoczenia. Padają pytanie, czy turbina wiatrowa nie wygeneruje hałasu, który będzie zakłócał spokój okolicznych mieszkańców Miasteczka Wilanów. Sprawą ma zająć się również część radnych tej warszawskiej dzielnicy.

Warszawa zalana po burzy (20.08.2024) - zobacz jak wyglądało miasto po przejściu rekordowej nawałnicy:

Tramwaj do Wilanowa nie pojedzie we wrześniu! Jest wielkie opóźnienie