Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Wodnik/pixabay.com

Kto od stycznia będzie wysyłał karetki w Warszawie? "Sytuacja jest patowa"

2020-12-22 8:26

Od stycznia 2021 roku organem zarządzającym dyspozytorni mają być wojewodowie. Część z nich już postanowiła powierzyć dysponowanie karetek podmiotom, które robiły to do tej pory - czasami tylko czasowo, do momentu wypracowania nowego rozwiązania. Jednak zdaniem Krzysztofa Strzałkowskiego, przewodniczącego komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej mazowieckiego Sejmiku, wojewoda mazowiecki nie podjął wystarczających działań wtedy, kiedy był na to czas.

Nowa karetka w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

Kto w nowym roku wyśle karetki w teren?

Wojewoda mazowiecki miał prawie dwa lata na przygotowanie publicznej dyspozytorni ratownictwa medycznego w Warszawie. Tyle minęło od podjęcia przez rząd decyzji o przekazaniu nadzoru dyspozytorni wojewodom. Jednak na 9 dni przed godziną zero, sytuacja wciąż jest patowa. – Nie powołano nowej dyspozytorni, a teraz służby wojewody nie doszły do porozumienia z operatorem dotychczasowej Meditrans Warszawa na wynajęcie pomieszczeń i niezbędnej infrastruktury. Wojewoda nie powierzył też stacji zadań prowadzenia dyspozytorni na mocy decyzji administracyjnej – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej mazowieckiego Sejmiku.

Na specjalnej komisji zdrowia Sejmiku i Rady Warszawy Karol Bielski, dyrektor Meditransu, przyznał, że wciąż nie zapadły między nim a urzędnikami wojewody ostateczne ustalenia, co do funkcjonowania całego systemu. Mazowiecki Urząd Wojewódzki ma dwa wyjścia - zorganizuje całą infrastrukturę na czas, lub - na podstawie przepisów covidowych - powierzy Meditransowi zarządzanie dyspozytornią do czasu, aż uda się wypracować odpowiedni system. Czy tak się stanie - wciąż nie wiadomo.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki: rekrutujemy i negocjujemy

Napisaliśmy do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego maila z pytaniem o to, jak wyglądają przygotowania do stworzenia wojewódzkiej dyspozytorni, a także czy planują w tym zakresie korzystać z pomocy Meditransu. Oto odpowiedź, którą uzyskaliśmy:

(...)obecnie prowadzony jest nabór do tworzonych dyspozytorni w Warszawie i Radomiu. W siedleckiej dyspozytorni kadra jest zapewniona. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się z apelem do Przewodniczących: Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie; Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Ostrołęce; Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Płockiego; Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu; Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego z prośbą o rozpowszechnienie informacji o naborze do pracy w dyspozytorniach. Poszukiwani są:

  • w Warszawie – główny dyspozytor medyczny, zastępca głównego dyspozytora medycznego i dyspozytorzy medyczni,·
  • w Radomiu – dyspozytorzy medyczni.

Na stanowiska te można się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej: https://dyspozytor-medyczny.pl. Znajdują się tam informacje o wymaganiach stawianych kandydatom i formularz aplikacyjny. Ogłoszenia o naborze zamieszczono też na stronie internetowej MUW pod adresem: https://www.gov.pl/web/uwmazowiecki/ogloszenia-o-prace. (..)

Podpisane zostały także umowy, które regulują kwestie współpracy w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2021 r. m.in. w zakresie wynajmu powierzchni biurowej. Umowa dotycząca wynajmu pomieszczeń przy ulicy Poznańskiej 22 na potrzeby dyspozytorni medycznej w Warszawie jest nadal negocjowana z dyrektorem WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w warszawie oczekuje na zaakceptowanie warunków umowy.

Jednocześnie podkreślamy, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie jest otwarty na dialog ze wszystkimi podmiotami ratownictwa medycznego.

QUIZ. Popularne skróty. Niby znasz je wszystkie, ale czy wiesz, jak je poprawnie rozwinąć?
Pytanie 1 z 15
Co oznacza skrót GIF?

Przypomnijmy, że nowe rozwiązania, były testowane od 2017 r. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne).

SWD PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego. Połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa. Nie ma bowiem znaczenia, gdzie znajduje się dyspozytor korzystający z Systemu Wspomagania. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych. (...)