park Warszawa

i

Autor: MAREK ZIELINSKI / SUPER EXPRESS

Ranking

Które miasta w Polsce są najbardziej zielone? Miejsce Warszawy w rankingu nie zachwyca

2024-06-12 14:32

Bliskość zieleni w dużych ośrodkach jest dla wielu osób ważnym aspektem, branym pod uwagę przy wyborze mieszkania czy domu. Portal GetHome.pl postanowił więc sprawdzić, które miasta w Polsce są najbardziej zielone. Niestety, miejsce Warszawy w rankingu może nie zadowalać.

Najbardziej zielone miasta w Polsce - ranking

Z okazji Światowego Dnia Środowiska portal GetHome.pl sprawdził poziom "zalesienia" miast wojewódzkich na podstawie danych Geoportal.gov.pl. W kategorii "tereny leśne" zostały uwzględnione nie tylko lasy, ale również grunty zadrzewione i zakrzewione.

Nie jest oczywiście tajemnicą, że bliskość terenów zielonych przyciąga wielu mieszkańców. - Najpewniej każdy pośrednik w obrocie nieruchomościami przyzna, że mieszkania z widokiem na las lub park szybciej znajdują nabywców. Ponadto w największych miastach osiągają one co najmniej o kilkanaście procent wyższą cenę w porównaniu z mieszkaniami o podobnych parametrach, lecz pozbawionych tego waloru - powiedział Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Jak więc wygląda podium zestawienia najbardziej zielonych miast wojewódzkich? Na pierwszym miejscu znalazła się Zielona Góra, gdzie tereny leśne i grunty zadrzewione zajmują aż 55 proc. powierzchni. Drugie miejsce zajęły natomiast Katowice (43 proc.), a miejsce trzecie - Bydgoszcz (30 proc.)

Najsłabiej w zestawieniu wypadły Kraków, Gorzów Wielkopolski oraz Rzeszów. Tam tereny leśne i grunty zadrzewione zajmują kolejno 6 proc., 5 proc. i 3 proc. powierzchni.

Ranking najbardziej zielonych miast w Polsce - jak wypada Warszawa?

Warszawa zajęła w rankingu 10. miejsce z 16 proc. zadrzewionej powierzchni. Poza wspomnianą pierwszą trójką wyprzedziły ją Toruń (27 proc.), Olsztyn (23 proc.), Kielce (22 proc.), Szczecin (19 proc.), Gdańsk (bez wód Zatoki Gdańskiej, 19 proc.) oraz Białystok (18 proc.).

Na 10. miejscu wraz z Warszawą umieszczono Poznań (również 16 proc.). Za nimi znalazły się kolejno (nie licząc ostatniej trójki) Lublin (12 proc.), Opole (11 proc.), Łódź (8 proc.) oraz Wrocław (8 proc.).

Co ważne, Marek Wielgo przyznaje jednak, że niski udział terenów zielonych może być nieco mylący. Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) zwraca bowiem uwagę, że ważna jest także dostępność zieleni. Pod uwagę bierze się, jaki jest udział mieszkańców konkretnego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut. Warto więc zaznaczyć, że w tej kategorii bardzo dobrze wypadają Rzeszów oraz Kraków. Mniejszą dostępność zaobserwowano natomiast w Katowicach.

- Ponadto w rzeczywistości udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy. Wykazały to badania naukowców z Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, którzy skorzystali ze zdjęć satelitarnych. Okazało się, że nieuwzględnione przez Geoportal.gov.pl są m.in. parki, skwery, przydomowe ogródki, drzewa i krzewy między blokami oraz łąki (bez pól uprawnych). Dzięki temu wśród miast wojewódzkich z najwyższym udziałem terenów zielonych znalazły się Łódź i Poznań - dodali przedstawiciele GetHome.pl.

Nowe osiedle w Warszawie - wizualizacje:

Mała rewolucja w centrum Warszawy! Popularna ulica mocno się zmieni