Warszawa

i

Autor: Pixabay

Z Warszawy

Warszawa nie jest już największym miastem. Nowy lider bije stolicę o głowę

2024-07-09 9:03

Dane GUS wskazują, że na pierwsze miejsce w rankingu największych miast w Polsce (pod względem powierzchni) awansował nowy lider. Warszawa musiała oddać swoją wyjątkową pozycję aglomeracji z północy kraju. Stolica została pobita o ponad sto kilometrów kwadratowych. Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Największe miasto w Polsce. Warszawa nie jest już na pierwszym miejscu
  2. Wody Bałtyku włączone do miast

Powierzchnia naszego kraju powiększyła się na przestrzeni roku. Przede wszystkim terytorium Polski jest większe o dużą część Morza Bałtyckiego. Powodem zmian w rankingu największych polskich miast pod względem powierzchni są nowe przepisy.

Największe miasto w Polsce. Warszawa nie jest już na pierwszym miejscu

Opublikowane pod koniec lipca dane Głównego Urzędu Statystycznego o powierzchni i ludności w przekroju terytorialnym w 2023 roku (wg stanu na 1 stycznia 2023 roku) potwierdzają, że Warszawa nie jest już największym miastem pod względem powierzchni w Polsce.

Pierwsze miejsce podium przejął od stolicy Gdańsk, który ma 683 kilometry kwadratowe powierzchni i tym samym zwiększył dystans do dawnego lidera o ponad 100 kilometrów kwadratowych. Z kolei trzecie miejsce zajęła Gdynia (391 km2), następnie Kraków (327 km2) oraz Szczecin (301 km2).

Wody Bałtyku włączone do miast

Tak jak wspomnieliśmy, głównym powodem tak dynamicznych zmian terytorialnych pomorskich miast są nowe przepisy. Za sprawą modyfikacji prawa ustalono granicę zewnętrzną morza terytorialnego. Wody do nowej granicy zostały przejęte przez miasta leżące w Zatoce Gdańskiej. Świetnym przykładem jest Gdańsk, którego granica kończyła się na linii brzegowej, a teraz została poszerzona do linii podstawowej morza terytorialnego.

Wianki nad Wisłą w Warszawie 2024, zdjęcia:

Pomorskie: Zmiany na mapie Polski. Gdańsk i Gdynia największymi miastami w Polsce
Listen on Spreaker.