Firma Ursus wystawiona na sprzedaż
Po raz trzeci syndyk próbuje sprzedać majątek należący do firmy Ursus S.A. Wcześniejsze próby opiewające na kwoty 124 miliony, a potem 99 miliony złotych zakończyły się niepowodzeniem. Obecnie majątek kultowej polskiej marki został wyceniony na 74 miliony złotych.
Dwie poprzednie próby sprzedaży majątku firmy zostały podjęte w marcu i maju tego roku i zakończyły się fiaskiem wobec braku zgłoszeń. Nikt nie był zainteresowanym zakupem własności marki.
Terminy w obecnej turze można składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22 października 2024 roku do godziny 15:00. Termin otwarcia ofert wyznaczono na dzień 24 października 2024 roku.
Co można kupić w licytacji?
W pakiecie, który można nabyć od syndyka znajdują się m.in. dwa zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście oraz Lublinie, znaki towarowe Ursus, dokumentacja projektów badawczo-rozwojowych Ursusa, maszyny i urządzenia. Potencjalny nabywca stanie się również pracodawcą dla wciąż zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników.
Historia firmy Ursus sięga drugiej połowy XIX wieku, a największy jej rozwój datuje się w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy powstały Zakłady Mechaniczne "Ursus" S.A. produkujące pierwsze polskie ciągniki rolnicze. Swój złoty okres przedsiębiorstwo to przeżywało zwłaszcza po wojnie, czyli w okresie PRL. Wówczas okoliczne miejscowości okalające tereny firmy zostały połączone w jedno, nowe miasto - Ursus. 1 sierpnia 1977 został on przyłączony do Warszawy i obecnie funkcjonuje w niej jako samodzielna dzielnica. To nazewnictwo wywodzące się od nazwy firmy dobrze obrazuje jak potężną marką był Ursus.
Niestety, czasy świetności przedsiębiorstwa minęły i od 2019 roku jest ono już w fazie upadłości.
Ursus wystawiony na sprzedaż - zobacz zdjęcia: